Żywa biblioteka

0
(fot. Grzegorz Weigt)

Po raz kolejny w listopadzie spotykamy się w Prudniku z Dniami Kultury i Tradycji Romskiej. W programie są trzy spotkania. Pierwsze miało miejsce już w czwartek 9 listopada Był to konkurs poezji i piosenki romskiej, który odbył się w sali reprezentacyjnej Prudnickiego Ośrodka Kultury. Formalnie były to dwa przeglądy: XV Konkurs Recytatorski Poezji Romskiej i VI Konkurs Wokalny Piosenki Romskiej. O konkursie pisaliśmy w „Tygodniku Prudnickim” z 22 listopada (nr 47).

Dzisiaj, we wtorek 28 listopada miało miejsce drugie spotkanie, tzw. Żywa biblioteka, czyli spotkania z ludźmi, którzy z bardzo różnych, odmiennych (społecznie, indywidualnie) powodów doświadczyli odrzucenia, przemocy, choroby, dyskryminacji. Równocześnie są to ludzie, którzy ze swoimi przeciwnościami sobie jednak radzą. Sami lub z pomocą innych.

Młodzi ludzie, w dwóch grupach: z klas VII-VIII Publicznej Szkoły Podstawowej nr 3 w Prudniku i I Liceum Ogólnokształcącego w Prudniku uczestniczyli w spotkaniu informacyjnym w sali reprezentacyjnej Pałacu Fränkla, gdzie witały ich: dyrektor POKiBP dr Sylwia Gawłowska-Müller, instruktor ds. romskich Lucyna Mirga i instruktor ds. artystycznych Kamila Jamioł. Po krótkim wprowadzeniu uczniowie w sali kameralnej, więc w bardziej intymnej sytuacji, rozmawiali z zaproszonymi osobami nt. konkretnych problemów. Jako rozmówcy byli: pedagog/ specjalista przeciwdziałania przemocy w rodzinie, trzeźwy alkoholik, przedstawicielka mniejszości niemieckiej, osoba po ciężkiej chorobie, przedstawicielka mniejszości romskiej, matka samotnie wychowująca dzieci, policjantka, osoba z rodziny alkoholika, osoba z niepełnosprawnością, wegetarianin/ weganin. Taka forma spotkania poprzez rozmowę ze „zwykłymi” ludźmi, mieszkańcami tego samego miasta może lepiej przemawiać do młodych ludzi niż wykład z góry założoną tezą.

Przed nami jeszcze trzecie spotkanie, w czwartek 30 listopada. Będzie to otwarcie wystawy „Romowie w obiektywie”, będącej podsumowaniem konkursu fotograficznego. Galeria Wykrzyknik w Prudnickim Ośrodku Kultury (godz. 10.00).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here