Zbiórka dla Ukrainy

3
(fot. Andrzej Dereń)

Jak co roku mieszkańcy ziemi prudnickiej organizują zbiórkę darów dla szkół partnerskich w Ukrainie.

Sąsiad Polski od blisko dekady zmaga się z agresją Rosji, wznowioną w postaci pełnoskalowej inwazji w 2022 roku. Choć walki trwają we wschodniej części kraju, to Rosja bombarduje również pozostałą część państwa. Każdy fragment Ukrainy pogrążony jest w żałobie po śmierci krewnych, przyjaciół i znajomych, którzy zginęli w walkach, tysiące rodzin żyje codziennie w niepewności, czy ojcowie, synowie, czasem matki i córki, wrócą żywi do domu, a jak żywi to może okaleczeni do końca życia. Ogarnięty wojną kraj trwa w gospodarczej stagnacji. Niestety nawet w obliczu największego dramatu człowiek przyzwyczaja się do niego, zwłaszcza jeśli nie ma z nim do czynienia bezpośrednio, dlatego pomoc Zachodu, również Polski, dla Ukrainy słabnie. Ukraińskie symbole w mediach społecznościowych i środkach masowego przekazu, tak powszechne w pierwszej połowie 2022 r., potem zmieniano na polsko-ukraińskie, by w końcu zostawić tylko polskie. Na Wschodzie bez zmian, a my mamy przecież własne problemy. Czy tak powinno być? Na pewno nie. Dlatego tak ważna lokalnie cenna jest coroczna akcja organizowana na ziemi prudnickiej dla partnerskich szkół w Ukrainie.

Możemy przekazać:

 • słodycze dla dzieci,
 • artykuły szkolne,
 • artykuły spożywcze o długoterminowym użytku,
 • chemię,
 • lekarstwa przeciwbólowe,
 • (nie są zbierane: odzież, zabawki i maskotki).

Akcja potrwa do 1 grudnia, po czym do Ukrainy pojedzie transport z darami. Tradycyjnie w inicjatywę włączają się urzędy, prywatne firmy, indywidualne osoby oraz szkoły. Głównym organizatorem akcji jest Klub Kresowiak pod przewodnictwem Wandy Jakimko. Kontakt z organizatorami – tel. 691 688 576.

3 KOMENTARZE

  • Masz rację, Polska słynie w Europie w wynajdywaniu sobie wrogów, szczególnie wśród sąsiadów. Dlatego nikt nie chce z Polską realizować długoterminowych projektów, bo są bardziej wartościowi partnerzy. Przemyśl to.

  • Oczywiście.
   Mer Nadwórnej cyklicznie wywiesza banderowskie flagi a prudnickie przydupasy nie mają odwagi powiedzieć,, dość „

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here