Wokół twórczości Izoldy Kwiek

0
(fot. Grzegorz Weigt)

W Prudniku, w sali reprezentacyjnej Prudnickiego Ośrodka Kultury, odbywa się aktualnie (czwartek 9 listopada) konkurs poezji i piosenki romskiej. Formalnie są to: XV Konkurs Recytatorski Poezji Romskiej i VI Konkurs Wokalny Piosenki Romskiej. Celem konkursu jest promowanie piosenki i poezji romskiej wśród dzieci, ale nie tylko. Chodzi bowiem szerzej o rozbudzanie i rozwijanie zainteresowań dzieci przedszkolnych i szkolnych, wymianę doświadczeń i pomysłów artystycznych, rozwijanie i pobudzenie zainteresowań muzycznych u dzieci i młodzieży. Tematem wiodącym konkursu recytatorskiego jest twórczość poetki romskiej Izoldy Kwiek.

Jest to pierwszy element tradycyjnych, corocznych prudnickich Dni Kultury i Tradycji Romskiej. W programie jeszcze dwa spotkania: we wtorek 28 listopada – Żywa biblioteka w sali kameralnej Prudnickiego Ośrodka Kultury (godz. 10.00) i w czwartek 30 listopada – Romowie w obiektywie; podsumowanie konkursu fotograficznego i wernisaż wystawy w Galerii Wykrzyknik! w Prudnickim Ośrodku Kultury (godz. 10.00).

Tymczasem w konkursie poezji i piosenki romskiej występują dzieci i młodzież z prudnickich szkół, Stowarzyszenia Kultury i Edukacji Romów KIER, świetlicy romskiej, Prudnickiego Ośrodka Kultury. Uczestnicy występują w kategoriach: przedszkoli, klas I-III, klas IV-VI i klas VII-VIII. Jury w składzie: Joanna Rosińska z Biblioteki Publicznej w Prudniku, muzyk Jan Drohomirecki muzyk i poeta Waldemar Jocher pracuje w pocie czoła. Konkurs zainicjowany i koordynowany przez instruktora ds. romskich w POK-u Lucynę Mirgę prowadzi Kamila Jamioł.

Dla uczestników przygotowano upominki i poczęstunek, dla zwycięzców nagrody.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here