Nowy numer „Tygodnika Prudnickiego” do kupienia od środy (29 listopada)

0

Odszedł wybitny etnograf ziemi śląskiej. Ksiądz Manfred Słaboń miał piękną pasję, marzenia, cele do których dążył, a efekty jego działalności są w  stanie jeszcze wielu ludzi zaskoczyć. Nie tylko fascynował się kulturą śląską, ale miał dar jej dokumentowania, zwłaszcza warstwy językowej, dlatego jego spuścizna naukowa będzie jest bezcenna. Oto, o czym można przeczytać w nowym wydaniu „Tygodnika Prudnickiego” (29 listopada):

 • Wyszedł ze szpitala i przebywa na działce. Jest po wylewie krwi do mózgu, wyszedł ze szpitala w Głuchołazach i przebywa w altance na terenie jednego z kompleksów ogrodów działkowych w Prudniku. Taką alarmującą informację otrzymaliśmy od mieszkanki miasta. Sprawą zainteresowaliśmy Straż Miejską.
 • Prudnicka Diversa nagrodzona w konkursie Państwowej Inspekcji Pracy. W prestiżowym konkursie Okręgowej Inspekcji Pracy w Opolu „Pracodawca – organizator pracy bezpiecznej” zakład spółki Diversa w Prudniku zdobył II miejsce (kategoria: zakłady od 50 do 249 pracowników).
 • Coraz więcej punktów ładowania elektryków. Na ziemi prudnickiej rośnie liczba publicznych stacji ładowania pojazdów elektrycznych i hybrydowych.
 • Były proboszcz z Szonowa i Klisina. Wspomnienie o ks. Walentym Wernerze Koziole, który zmarł 19 listopada.
 • Walce. Kilkuset artystów na scenie. Blisko 30 grup muzycznych wzięło udział w XXXI Festiwalu Chórów i Zespołów Śpiewaczych Mniejszości Niemieckiej w Walcach (18 i 19 listopada).
 • Głuchołazy. Upamiętnienie ofiar z 1655 roku. Niedziela, 19 listopada 2023, samo południe, wietrzne, lodowate, deszcz jakiś czas ustał. Być może ta chwila przejdzie do historii jako pierwsze w Polsce imienne upamiętnienie 22 ofiar pomówionych w 1655 r. o czary i skazanych przez władze kościelne i świeckie na śmierć przez powieszenie na górze Szubienicznej w Głuchołazach.
 • Biała. Człowiek człowiekowi! Ludzkość ciągle rejestruje ludobójstwo. W październiku w Centrum Społeczno-Kulturalnym w Białej odbyło się spotkanie z ks. Tadeuszem Isakowiczem-Zaleskim. Znany ksiądz, pisarz, działacz społeczny, gościł w Białej po raz kolejny.
 • Kultura. W sercu ciągle maj. Prudnicki Ośrodek Kultury zaprosił na X Przegląd Zespołów Senioralnych. Ciesząca się dużym zainteresowaniem impreza tradycyjnie przygotowana została przez Prudnicki Uniwersytet Trzeciego Wieku.
 • Góry Opawskie. Na Długocie upamiętniono zasłużonych działaczy PTTK z Opola. Na Długocie, najwyższym szczycie gminy i powiatu prudnickiego, odsłonięto tablicę poświęconą turystycznego małżeństwu Kamyszów z Opola.
 • Wędrowiec. Byłe schronisko do dzierżawy. Gmina Prudnik ogłosiła przetarg na wydzierżawienie budynku byłego schroniska młodzieżowego w Wieszczynie.
 • Wędrowiec. Odznaki pogranicza. Odznaki turystyczne i krajoznawcze są inspirującą metodą zachęcają do poznawania zarówno najbliższych okolic, jak i kraju, a czasem obszarów z dala od Polski. Andrzej Białopotocki, działacza prudnickiego PTTK i miłośnik turystyki rowerowej, prezentuje odznaki i okolicznościowe medale i plakietki, które zdobył w ostatnich miesiącach.
 • Sport (karate WKF). Warszawa da się lubić… Tak stwierdzili karatecy Zarzewia Prudnik, którzy wystartowali w II Międzynarodowym Turnieju Karate WKF Warsaw Cup, w którym brało udział 260 zawodniczek i zawodników z 30 klubów, z Litwy, Łotwy, Ukrainy i Polski.
 • Sport (piłka nożna). Uczyli się od najlepszych. Wyjątkowe warsztaty szkoleniowe dla trenerów drużyn z południowej Polski odbyły się w Głogówku.

>> TYGODNIK PRUDNICKI W E-PRENUMERACIE TANIEJ. SPRAWDŹ!!! <<

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here