Nowe paliwo na stacjach

0

Od stycznia przyszłego roku na stacjach paliw pojawi się nowe paliwo – bezołowiowa 95-oktanowa E10, w miejsce E7. Według Ministerstwa Klimatu i Środowiska benzyna z nowym składem ma mniej szkodzić środowisku i człowiekowi od dotychczasowej.

Różnica wynika z większego udziału w składzie bioetanolu (do 10%). Oznacza to, że paliwo będzie mniej energetyczne od obecnego, przez co zużycie będzie większe o ok. 1-2%. Cena nie powinna ulec zmianie. Problem mogą mieć właściciele starszych modeli samochodów, ponieważ ich silniki mogą nie być przystosowane do nowego rodzaju paliwa. Dotyczy to zwłaszcza pojazdów wyprodukowanych przed 2010 rokiem. Dlatego Ministerstw Klimatu uruchomiło wyszukiwarkę, za pomocą której można sprawdzić, czy paliwo jest rekomendowane do posiadanego przez nas pojazdu. Oznaczenie paliwa może też znajdować się przy wlewie paliwa w samochodzie.

Co jeśli nasz samochód nie będzie mógł jeździć na E10?

– Format E10 zostanie wprowadzony jedynie w benzynach 95, natomiast benzyny „Premium” 98 dalej będą sprzedawane w formacie E5 – informuje ministerstwo, a to oznacza, że takie paliwo będzie „pasowało” do starszych modeli silników. Złą wiadomością jest to, że paliwa „Premium” są droższe od 95-oktanowych nawet o ponad 50 gr. na litrze.

Polska jest 18. krajem Unii Europejskiej wprowadzającym nowy rodzaj paliwa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here