Kanalizacja Szybowic na ukończeniu

0
W Opolu podpisano umowę na dofinansowanie ostatniego etapu kanalizacji Szybowic. (fot. UMWO)

ZWiK Prudnik otrzymał 3,9 mln zł dofinansowania z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na dokończenie kanalizacji Szybowic.

Budujemy, a praktycznie kończymy kanalizację miejscowości Szybowice. Całość zadania szacowana jest na około 17,5 mln złotych – wyjaśniał podczas podpisania umowy na dofinansowanie prezes zarządu spółki ZWiK Prudnik Adam Szczepański. – Ze środków PROW obok kanalizacji wyposażamy również sieć wodociągową w urządzenia pomiarowe.

Proces inwestycyjny nie obył się bez problemów. Wskutek inflacji i znacznego wzrostu cen w branży budowlanej, koszty inwestycji znacznie wzrosły w porównaniu ze wstępnym kosztorysem (ok. 12 mln zł), a spółka ratowała się kredytem. Finansową dziurę planowano zlikwidować sprzedając atrakcyjną działkę przy ul. Poniatowskiego (obok stawu), ale nie znalazł się nabywca.

Szybowice będą kolejną miejscowością wiejską w gminie Prudnik, która zostanie skanalizowana. Wcześniej objęła ona Łąkę Prudnicką, Moszczankę, Dębowiec, Chocim, Niemysłowice i część Wierzbca (w tej ostatniej zbudowano w 2023 r. lokalną, kontenerową oczyszczalnię). Kolejnym, dużym etapem procesu kanalizacji gminy ma być inwestycja obejmująca Rudziczkę i Mieszkowice (zabudowa obu wsi ciągnie się na długości ok. 7 km!).

Marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła zauważa, że w wraz z uruchomieniem kanalizacji w danej miejscowości wrasta zainteresowanie budownictwem mieszkaniowym. Tak jest na przykład w Łące Prudnickiej i Moszczance, gdzie od co najmniej kilkunastu lat obszar zabudowy obu miejscowości systematycznie wzrasta.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here