[FOTO/WIDEO] Specjalne wsparcie dla biznesu na południu województwa

0

Już po raz 21. przedsiębiorcy oraz przedstawiciele jednostek publicznych uczestniczyli w Powiatowych Spotkaniach Gospodarczych w Prudniku (9 listopada). To zainicjonowany przez starostę prudnickiego Radosława Roszkowskiego format wydarzeń, podczas których prezentowane są biznesowe tematy jak wykłady, prezentacje, czy miniszkolenia. Jest też okazja do dyskusji.

Tym razem uczestnicy mogli wysłuchać prezentacji Tomasza Hanzela, dyrektora Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki, na temat wsparcia tej instytucji dla przedsiębiorców w ramach funduszy europejskich na lata 2021 – 2027. Spora część środków kierowana będzie do firm, chcących realizować innowacyjne działania badawcze i rozwojowe, również w oparciu o prace naukowców. Starosta Radosław Roszkowski zauważył, że takich firm w rejonie Prudnika może nie być wiele, natomiast ciekawą formą pomocy dla przedsiębiorców może być ta skierowana – w preferencyjnej formie – wyłącznie dla terenów pogranicza, a więc powiatów: prudnickiego, nyskiego i głubczyckiego.

– Firmy prowadzące działalność na tym terenie mają możliwość pozyskania środków dotacyjnych na – można powiedzieć – proste inwestycje polegające na zakupie sprzętu i wyposażenia – mówił Tomasz Hanzel. – Wsparcie w pozostałych obszarach województwa opolskiego będzie tylko w formie pożyczek. Wynika to z tego, że sytuacja ekonomiczna w powiatach na południu jest nieco gorsza, niż w innych częściach województwa.

OCRG wspiera też szkolenia dla pracowników i pracodawców oraz młode firmy (do 24 miesięcy od chwili założenia).

Wicedyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy Małgorzata Kozioł mówiła o projekcie, którego celem jest wdrożenie w zakładach pracy elastycznych form zatrudnienia. Z kolei dr Wiesław Kopterski, dyrektor Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego przedstawił temat z przyszłości, który staje się rzeczywistością – sztucznej inteligencji. Jej wpływ na gospodarkę i rynek pracy ma coraz większe znaczenie.

Organizatorami cyklicznego wydarzenia są: Starostwo Powiatowe w Prudniku i Powiatowy Urząd Pracy w Prudniku. Wśród gości wydarzenia byli m.in.: burmistrza Prudnika Grzegorz Zawiślak oraz burmistrz Białej Edward Plicko.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here