[PLAKAT] Koncert Mietka Szcześniaka „Nierówni”

0
(fot. Jacek Poremba, mat. POK)

Prudnicki Ośrodek Kultury zaprasza na koncert „Nierówni” w wykonaniu Mietka Szcześniaka. Wydarzenie, organizowane w ramach cyklu „Polska Jutra w Kulturze”, odbędzie się w niedzielę 29 października, o godz. 19:00.

Gospodarzem miejsca koncertu jest Sanktuarium św. Józefa w Prudniku-Lesie.

Artyście towarzyszyć będzie trio w składzie:
Janusz Strobel – gitara
Adam Lemańczyk – instrumenty klawiszowe
Marcin Pospieszalski – bas

W programie koncertu usłyszymy kompozycje Mietka Szcześniaka do tekstów ks. Jana Twardowskiego, zawarte na autorskim albumie artysty pt. „Nierówni”.

Przesłanie koncertu koresponduje z dziedzictwem myśli bł. kard. Stefana Wyszyńskiego, który od 19 września 2021 roku patronuje miastu i gminie Prudnik. Symboliczna jest również lokalizacja wydarzenia – w miejscu uwięzienia Prymasa Tysiąclecia przez władze komunistyczne, a także data koncertu, przypadająca w 68. rocznicę zakończenia okresu internowania ks. kardynała w Prudniku. Przedsięwzięcie stanowi ideową kontynuację cyklu wydarzeń pod hasłem „Polska Jutra w Kulturze”, zainicjowanego i realizowanego przez Prudnicki Ośrodek Kultury od 2022 roku. Strategicznym celem tego projektu jest integracja międzypokoleniowa w oparciu o wartości chrześcijańskie, myśl teologiczną, społeczną i kulturową Błogosławionego Stefana Wyszyńskiego. Koncert jest bezpłatny dla publiczności. Wstęp po okazaniu bezpłatnych wejściówek, dostępnych w Prudnickim Ośrodku Kultury.

ALBUM „NIERÓWNI”

Powstanie tego projektu było marzeniem Mietka od wielu lat. Jego zamierzenie było proste: podzielić się z publicznością wspaniałymi wierszami księdza Twardowskiego, ujętymi w lekką, muzyczną formę, kołyszącą ludzkie serca. Piosenki, które powstały z połączenia kompozycji Mietka i słów księdza Twardowskiego podkreślają to, co jest ważne dla poety i kompozytora. Ciepłą nadzieję, afirmację poetyckiej prostoduszności i zdystansowanej a niewymuszonej mądrości – zarówno tej codziennej, jak i zupełnie niecodziennej. Właśnie dlatego opracowane przez Mietka Szcześniaka wiersze opowiedziane są językiem kompozycji nawiązujących do akustycznej, lekkiej i pełnej słońca muzyki brazylijskiej, jej wyraźnych rodzajów: bossanovy, samby, chorinho, sao.
Wydany w 2016 r. album „Nierówni”, w 2017 r. uzyskał status złotej płyty.

MIETEK SZCZEŚNIAK

Artysta ceniony przez krytyków, uwielbiany przez swoją publiczność, szanowany przez branżę muzyczną. Ma wpływ na wielu śpiewaków, kształtował gusty i estetykę, lansował śpiewanie po polsku muzyki gospel i soul, wpółpracował ze świetnymi instrumentalistami, aranżerami i producentami w kaju i za granicami. Konsekwentnie i wrażliwie opowiada światu historie, których jeszcze nikt nie słyszał – własne historie. Aksamitnym głosem śpiewa bossanowę, z siłą i ekspresją soul, gospel i jazz, z przekonaniem, empatycznie dotyka serca i głowy śpiewając własne popowe pieśni. Wszechstronny, świadomy wokalista, autor tekstów i muzyki, współproducent własnych nagrań. Laureat wielu konkursów polskich i międzynarodowych. Trzykrotnie nagrodzony Fryderykiem, za największą nagrodę uważa to, że spotkał własną publiczność. (…)
Zaczął śpiewać przed publicznością w wieku sześciu lat. Już jako nastolatek przyciągał uwagę jako bardzo utalentowany piosenkarz. Jego pierwsze trofeum to Nagroda Publiczności na „Śpiewać każdy może”. W wieku dwudziestu jeden lat zadebiutował oficjalnie na Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, gdzie zdobył główną nagrodę. Uczestniczył w międzynarodowych festiwalach na całym świecie, od Alma-Ata, Rosji, Turcji, Hongkongu i Izraela po większość krajów europejskich i USA. Laureat Bursztynowego Słowika i Nagrody Dziennikarzy w 1989 roku w Sopocie. W 1990 roku nagrał swoją pierwszą płytę „Niby Nowy” i natychmiast trafił na listy przebojów.
Wraz z Edytą Górniak nagrał „Dumkę na Dwa Serca”, najpopularniejszą polską piosenkę filmową. Utwór ugruntował reputację Mietka jako jednego z najlepszych wokalistów w Polsce (…).
Nagrał 10 solowych płyt, i wiele płyt w nurcie gospel z m.in. New Live M, chórami Deus Meus i TGD. Oprócz tego Mietek nagrał album w języku angielskim z nominowaną do nagrody Grammy piosenkarką Wendy Waldman, a także płytę z afroamerykańskim chórem LIFE CHOIR i kultowym producentem R&B, kompozytorem i autorem tekstów, dyrektorem muzycznym Arethy Franklin, HB Barnum’em. (źródło: mietekszczesniak.pl)

Partnerem strategicznym i mecenasem wydarzenia jest Przedsiębiorstwo Państwowe PPO PP.

(mat. POK)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here