Ocalić od zapomnienia. Kwesta na prudnickim cmentarzu

2

W dniu Wszystkich Świętych na prudnickim cmentarzu komunalnym odbędzie się kolejna edycja kwesty „Ocalić od zapomnienia”, której celem jest odnowa pomników zasłużonych prudniczan. Efekty poprzednich zbiórek są już widoczne w dwóch miejscach.

Kilka lat temu inicjatorzy akcji postawili sobie za cel odnowę pomników zacnych mieszkańców Prudnika – Polaków i Niemców. W pierwszej kolejności byli to : Filip Robota, polski działacz społeczny i Paul Lange, wyróżniający się burmistrz Prudnika sprzed ponad 100 lat.

Grób Filipa Roboty nie tylko został odnowiony, ale i wzbogacony o nowe elementy, a prace przy okazałym pomniku Paula Langego trwają i można je określić jako zaawansowane. Na pomniku są ponownie litery, dzięki czemu grób przestał być anonimowy. Wróciło też odnowione ogrodzenie, a pozioma część grobu uzupełniona została kamiennym żwirem i płytami. Pracownicy Muzeum Ziemi Prudnickiej z osobistym udziałem dyrektora Marcina Husaka, pracują nad tym, by formalnie i fizycznie wszystkie elementy prac wykonano zgodnie ze sztuką. Ważne są tu zwłaszcza uzgodnienia z opolskim wojewódzkim konserwatorem zabytków, bo cały teren cmentarza objęty jest ochroną jako zabytek.

Podczas Wszystkich Świętych przy cmentarnych bramach ponownie zobaczymy wolontariuszy. Będą oni posiadali identyfikatory. Zbiórka prowadzona będzie w godzinach od 10.00 do 16.00. Podczas poprzednich akcji zebrano corocznie kwoty od 10 do blisko 19 tys. zł.

Organizatorami i podmiotami wspierającymi akcję odnowy pomników są: Towarzystwo Historyczne Ziemi PrudnickiejMuzeum Ziemi Prudnickiej Gmina Prudnik. Koordynatorem i duszą akcji jest Bogna Lewkowicz, a w pracach społecznie pomagają Piotr Kulczyk i Łukasz Lewkowicz. Kweście od początku jej organizacji patronuje Tygodnik Prudnicki.

Jeszcze kilka lat temu pomnik nagrobny Paula Langego był anonimowy i zaniedbany. Fotografia z 2016 r. (fot. Damian Moskal)
Dziś pomnik Paula Langego prezentuje się zupełnie inaczej. Pamięć o zasłużonym dla miasta burmistrzu została uratowana. (fot. Bogna Lewkowicz)

2 KOMENTARZE

    • To zrób gościu swoją zbiórkę i zbieraj tylko na swoje PRL-owskie groby. Poza tym czytaj ze zrozumieniem, akcja dotyczy grobów Polaków i Niemców. Dotychczas odnowiono z tej kwesty grób polskiego patrioty Filipa Roboty i niemieckiego burmistrza Langego. A teraz idź się porzygać…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here