Nierówni – koncert Mietka Szcześniaka

1
(fot. Grzegorz Weigt)

W niedzielę 29 października Prudnicki Ośrodek Kultury zaprosił na koncert „Nierówni” w wykonaniu Mietka Szcześniaka. Wydarzenie zorganizowane zostało w ramach cyklu „Polska Jutra w Kulturze” w Sanktuarium św. Józefa w Prudniku-Lesie.

Mietek Szcześniak to artysta ceniony przez krytyków, uwielbiany przez swoją publiczność, szanowany przez branżę muzyczną. Ma wpływ na wielu śpiewaków, kształtował gusty i estetykę, lansował śpiewanie po polsku muzyki gospel i soul, współpracował ze świetnymi instrumentalistami, aranżerami i producentami w kraju i za granicami. Wszechstronny, świadomy wokalista, autor tekstów i muzyki, współproducent własnych nagrań. Laureat wielu konkursów polskich i międzynarodowych. Trzykrotnie nagrodzony Fryderykiem, nagrał 10 solowych płyt, i wiele płyt w nurcie gospel z m.in. New Live M, chórami Deus Meus i TGD. Jego pierwsze trofeum to Nagroda Publiczności na „Śpiewać każdy może”. W wieku dwudziestu jeden lat zadebiutował oficjalnie na Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, gdzie zdobył główną nagrodę. Uczestniczył w międzynarodowych festiwalach na całym świecie, od Alma-Ata, Rosji, Turcji, Hongkongu i Izraela po większość krajów europejskich i USA. Laureat Bursztynowego Słowika i Nagrody Dziennikarzy w 1989 roku w Sopocie. W 1990 roku nagrał swoją pierwszą płytę „Niby Nowy” i natychmiast trafił na listy przebojów.

Wraz z Edytą Górniak nagrał „Dumkę na Dwa Serca”, najpopularniejszą polską piosenkę filmową. Nagrał album w języku angielskim z nominowaną do nagrody Grammy piosenkarką Wendy Waldman, a także płytę z afroamerykańskim chórem LIFE CHOIR i kultowym producentem R&B, kompozytorem i autorem tekstów, dyrektorem muzycznym Arethy Franklin, HB Barnum’em.

Artyście towarzyszyło w Prudniku trio w składzie: Marek Napiórkowski – gitara, Adam Lemańczyk – instrumenty klawiszowe, Marcin Pospieszalski – bas.

W programie koncertu słuchaliśmy kompozycje Mietka Szcześniaka do tekstów ks. Jana Twardowskiego, zawarte na autorskim albumie artysty pt. „Nierówni”. Powstanie tego projektu było marzeniem artysty od wielu lat, o czym opowiadał także podczas prudnickiego koncertu. Jego zamierzenie było proste: podzielić się z publicznością wspaniałymi wierszami księdza Twardowskiego, ujętymi w lekką, muzyczną formę, kołyszącą ludzkie serca. Opracowane przez Mietka Szcześniaka wiersze opowiedziane są językiem kompozycji nawiązujących do akustycznej, lekkiej i pełnej słońca muzyki brazylijskiej, jej wyraźnych rodzajów: bossanovy, samby, chorinho, sao. Piosenki, które powstały z połączenia kompozycji Mietka i słów księdza Twardowskiego podkreślają to, co jest ważne dla poety i kompozytora. Ciepłą nadzieję, afirmację poetyckiej prostoduszności i zdystansowanej a niewymuszonej mądrości – zarówno tej codziennej, jak i zupełnie niecodziennej. Album „Nierówni”, w 2017 roku uzyskał status złotej płyty.

Przesłanie koncertu korespondowało z dziedzictwem myśli błogosławionego kardynała Stefana Wyszyńskiego, który od 19 września 2021 roku patronuje miastu i gminie Prudnik. Przedsięwzięcie stanowi ideową kontynuację cyklu wydarzeń pod hasłem „Polska Jutra w Kulturze”, zainicjowanego i realizowanego przez Prudnicki Ośrodek Kultury od 2022 roku. Strategicznym celem tego projektu jest integracja międzypokoleniowa w oparciu o wartości chrześcijańskie, myśl teologiczną, społeczną i kulturową błogosławionego Stefana Wyszyńskiego. Koncert był bezpłatny dla publiczności, ze względu jednak na możliwości miejsca – kościół św. Józefa – obowiązywały bezpłatne wejściówki. Publiczność i muzycznych gości powitali w Prudniku: burmistrz Grzegorz Zawiślak, gwardian klasztoru franciszkanów i kustosz sanktuarium o. Dawid Zmuda oraz dyrektor Prudnickiego Ośrodka Kultury i Biblioteki Publicznej Sylwia Gawłowska-Müller. Mietek Szcześniak wraz z towarzyszącymi mu muzykami zaprezentował muzykę delikatną, rzeczywiście kołyszącą w rytmach latynoamerykańskich, mimo to jednak pełną radości, porywającą. Dodatkowo przygotowane światła, opowieści Szcześniaka, tworzyły niezapomnianą atmosferę spotkania.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here