Koncert „SACRUM”

0
(fot. Grzegorz Weigt)

W czwartek 5 października w sali reprezentacyjnej Pałacu Fränkla w Prudniku odbył się piękny koncert „Sacrum” w wykonaniu Dziecięcego Studia Piosenki Prudnickiego Ośrodka Kultury. Młodzi wykonawcy zaprezentowali najpiękniejsze pieśni i piosenki o tematyce wiary, nadziei i miłości. Dziecięce Studio Piosenki prowadzone jest przez Alicję Główkę, autorem części aranżacji wykonanych utworów jest także Tomasz Kanas. Aranżacje rzeczywiście znakomite, wspaniałe wykonanie, bardzo dużo wzruszeń. Koncert nawiązywał do cyklu spotkań muzycznych „Skrawek Nieba”, organizowanych przez POK od 2021 roku. Wydarzenia mają miejsce co roku, jesienią, w okolicach daty przybycia do Prudnika Prymasa Polski bł. kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Na koncert zaprosiła dyrektor POKiBP Sylwia Gawłowska-Müller. Wśród gości w Prudniku obecni byli: Opolski Kurator Oświaty Michał Siek, wicekurator Artur Zapała, dyrektor Radia Doxa w Opolu ks. Łukasz Libowski, pracownicy Kuratorium Oświaty, dyrektorzy wydziałów. Nie zabrakło także burmistrza Prudnika Grzegorza Zawiślaka, gwardiana klasztoru franciszkanów w Prudniku-Lesie i kustosza sanktuarium o. Dawida Zmudy, wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej w Prudniku Edwarda Mazura. Obecność tego ostatniego była szczególna, bo zaprezentował on na koniec koncertu własną pieśń (oczywiście grając na akordeonie) związaną z uwięzieniem Prymasa Polski w Prudniku.

Spotkania wokół osoby Prymasa Tysiąclecia organizowane są przez Prudnicki Ośrodek Kultury i Biblioteki Publicznej, franciszkanów z Sanktuarium św. Józefa w Prudniku-Lesie i Kuratorium Oświaty w Opolu; w tym roku także wraz z Muzeum Diecezjalnym w Opolu i Zespołem Szkół im. Prymasa Tysiąclecia w Opolu. Organizatorzy zaprosili na „Duchową drogę bł. Stefana Wyszyńskiego”, w rocznicę uwięzienia bł. Prymasa Tysiąclecia w Prudniku. W czwartek rozpoczęto wydarzenie Mszą św. w kaplicy klasztornej prudnickich franciszkanów w Sanktuarium św. Józefa. Następnie w POK-u odbył się koncert „Sacrum”. Dzisiaj (piątek 6 października) w Opolu odbędzie się (godz. 11.00) wykład wprowadzający prof. dr. hab. Janusza Odziemkowskiego z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie (Muzeum Diecezjalne w Opolu) oraz montaż słowno-muzyczny w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół im. Prymasa Tysiąclecia w Opolu pt. „Musicie mieć w sobie coś z orłów…” (Muzeum Diecezjalne w Opolu, godz. 12.00).

Z kolei również dzisiaj w Prudniku zaprezentowany zostanie Monodram Monumentalny „Zapiski więzienne” Kardynała Stefana Wyszyńskiego – Droga Duchowa. Spektakl w wykonaniu Piotra Piechy, w reżyserii Jarosława Tochowicza przygotowało Stowarzyszenie „Skałka” na Skałce w Krakowie. Spektakl odbędzie się w sali widowiskowej kina „Diana” w  Prudniku, o godz. 19.00 (o godz. 11.00 także dla szkół i grup zorganizowanych). Spektakl zaprezentowany został w Prudniku pierwszy raz rok temu 5 października w niepełnej, godzinnej wersji. Tym razem zobaczymy całość: 3 godziny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here