Matematyka nie należy do łatwych przedmiotów, jednak jej przyswojenie może być o tyle łatwiejsze, o ile poznawać ją będziemy przez doświadczenie i poczucie przydatności w codziennym życiu.
Tym celom służy mobilna wystawa doświadczeń Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, która w ostatnim dniu października prezentowana była w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej nr 4 w Prudniku.
– To wystawa interaktywna, w ramach której dzieci mają dotykać, bawić się, próbować matematyki. Mają to robić samodzielnie, często błądząc, znajdując własne rozwiązania. Wystawa ma ich zachęcić do polubienia matematyki w formie nieco innej niż na lekcjach w szkole – mówi Jakub Balcerowski, edukator CNK.
– Takie wydarzenia to strzał w dziesiątkę – komentuje opolski wicekurator oświaty Artur Zapała. – Kopernik wychodzi z Warszawy i trafia do mniejszych miejscowości i szkół. Byłem w Centrum Kopernika w Warszawie i przyznam, że spędziłem tam całe popołudnie nie mogąc oderwać się od znajdujących się tam doświadczeń. Część z nich mamy tutaj w Prudniku.
– Ściągnęliśmy tę wystawę, aby zachęcić dzieci do nauki matematyki i nauk przyrodniczych – mówi dyrektor szkoły Janusz Bazydło. – One tutaj poznają, doświadczają, mogą dotknąć i zobaczyć. Wszystko to sprzyja przyswajaniu wiedzy i na pewno przyczyni się do podniesienia umiejętności uczniów.
Projekt ekspozycji jest współfinansowany przez Ministerstwo Edukacji i Nauki.
W spotkaniu z naukom uczniom towarzyszyli nauczyciele z dyrekcją szkoły, wspomniany wicekurator oraz dyrektor Gminnego Zarządu Oświaty i Wychowania w Prudniku Maria Strońska.
(fot. Andrzej Dereń) (fot. Andrzej Dereń) (fot. Andrzej Dereń) (fot. Andrzej Dereń) (fot. Andrzej Dereń) (fot. Andrzej Dereń) (fot. Andrzej Dereń) (fot. Andrzej Dereń) (fot. Andrzej Dereń) (fot. Andrzej Dereń) (fot. Andrzej Dereń) (fot. Andrzej Dereń) (fot. Andrzej Dereń) (fot. Andrzej Dereń) (fot. Andrzej Dereń) (fot. Andrzej Dereń) (fot. Andrzej Dereń) (fot. Andrzej Dereń) (fot. Andrzej Dereń)