[FOTO] Niezwykły kościół w Rudziczce powstał 220 lat temu

1
(fot. Grzegorz Weigt, 2003)

W niedzielę (22 października) w Rudziczce obchodzono 220. rocznicę budowy kościoła parafialnego. Zbudowana na planie elipsy z nietuzinkowym dachem świątynia pod wezwaniem Trójcy Świętej należy do wyjątkowych budowli ziemi prudnickiej.

Historia kościoła w Rudziczce sięga średniowiecza. Trudno dziś powiedzieć, czy pierwsza budowla była drewniana, czy murowana. Znany, śląski rysownik, Friedrich Bernhard Werner, w XVIII wieku uwiecznił wygląd świątyni zbudowanej przez protestantów w 1582 r. Była to niewielka budowla z wydzielonym prezbiterium i dzwonnicą na dachu, zapewne zbliżona kształtem do istniejącego do dziś kościoła w Mieszkowicach. Być może jej wielkość oraz rosnąca liczba mieszkańców, zachęciły parafię do budowy nowego, obszernego kościoła. Klasycystyczna świątynia powstała w latach 1801-1803 z inicjatywy dziekana i proboszcza ks. Thomasa Grabera. Postanowiono, że budowla powstanie na planie elipsy, natomiast dach przykryty zostanie łukowym dachem. To właśnie te dwie cechy czynią kościół w Rudziczce wyjątkowym nie tylko na skalę ziemi prudnickiej. Badacze architektury podejrzewają, że część obecnej budowli posiada w sobie mury starego kościoła. Ołtarz główny pochodzi z kościoła franciszkańskiego w Raciborzu. Najstarszymi zabytkami kościoła są piękne, renesansowe płyty nagrobne małżeństwa Christopha Worgwitza i Ursuli Bischofsheim oraz epitafium z 1674 r. poświęcone zmarłym rodzicom ówczesnego proboszcza. W ścianę zewnętrzną kościoła wmurowana jest płyta nagrobna proboszcza Grabera. W styczniu 1824 r. kościele w Rudziczce ochrzczony został urodzony w Mieszkowicach ks. Jan Schneider założyciel Zgromadzenia Sióstr Maryi Niepokalanej.

W latach 2021 – 2023 za sprawą obecnego proboszcza ks. Tomasza Cymbalisty w kościele przeprowadzono szereg modernizacji i renowacji: odwodniono konstrukcję wraz z wymianą  tynków przyziemia, dokonano renowacji i konserwacji chrzcielnicy, ołtarza bocznego Matki Boskiej, ławek (z częściową wymianą) z podłogą, zrealizowano remont zakrystii z wymianą  zegara sterującego dzwonami oraz wydzielono z placu kościelnego teren pod parking.

– Niedzielna uroczystość była okazją do wdzięczności za tych, którzy budowali kościół jak i za tych, którzy dziś dbają o świątynię, jej wystrój, porządek oraz za wszelkie prace, które w ostatnich latach udało się przeprowadzić pod hasłem „Odnawiamy historię”- piszą organizatorzy niedzielnej uroczystości.

Uroczystej, niedzielnej sumie przewodniczył ks. dziekan Rudolf Świerc. We mszy uczestniczyli m.in. starosta prudnicki Radosław Roszkowski i burmistrz Prudnika Grzegorz Zawiślak.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here