Aktualne Zapiski więzienne

0
(fot. Grzegorz Weigt)

To jedno z najbardziej znanych dzieł z bardzo bogatego dorobku bł. Stefana kardynała Wyszyńskiego. Dla nas prudniczan ważne szczególnie, ze względu na część poświęconą pobytowi Prymasa Tysiąclecia w Prudniku oraz zrodzonej w klasztorze franciszkanów idei Jasnogórskich Ślubów Narodu. Stowarzyszenie „Skałka” na Skałce przygotowało trzygodzinny spektakl oparty na „Zapiskach więziennych”, to imponująca praca prezentowana jako: Monodram monumentalny „Zapiski więzienne Kardynała Stefana Wyszyńskiego – Droga Duchowa”. Reżyseria: Jarosław Tochowicz, występuje: Piotr Piecha. Spektakl miał premierę 2 maja 2022 roku na Jasnej Górze. Ukazuje czas uwięzienia Prymasa Polski przez komunistyczne władze od 25 września 1953 roku do 28 października 1956 roku, kolejno w Rywałdzie, Stoczku Warmińskim, Prudniku i Komańczy.

Część tego spektaklu mogliśmy oglądać w Prudniku w październiku rok temu. Był to godzinny fragment dotyczący czasu uwięzienia Prymasa Polski w Prudniku. Teraz, w piątek 6 października zaprezentowana została monumentalna całość. I to dwukrotnie; w południe dla młodzieży, wieczorem dla wszystkich chętnych. Na spektakl do sali widowiskowej kina „Diana”, zaprosili: Prudnicki Ośrodek Kultury i franciszkanie z Sanktuarium św. Józefa w Prudniku-Lesie. To przejmujące przedstawienie pokazujące zmagania uwięzionego Prymasa, kapłana, człowieka. Jego zmagania duchowe (ale też z fizycznym cierpieniem) prowadzą nas od wielkiego przygnębienia do zwycięstwa. Ale to również bardzo aktualna dzisiaj przypowieść o wytrwaniu, przywiązaniu do Kościoła, wbrew naciskom świata, często wrogiego wobec wiary.

Przedstawienie było częścią dwudniowego wydarzenia przygotowanego przez Kuratorium Oświaty w Opolu, Muzeum Diecezjalne w Opolu, Zespół Szkół im. Prymasa Tysiąclecia w Opolu, Sanktuarium św. Józefa w Prudniku oraz Prudnicki Ośrodek Kultury i Biblioteki Publicznej w rocznicę uwięzienia bł. Prymasa Stefana Wyszyńskiego w Prudniku. W ramach tego w czwartek 5 października w programie były: Msza św. w kaplicy klasztornej prudnickich franciszkanów i koncert „Sacrum”; najpiękniejszych pieśni i piosenek o tematyce wiary, nadziei i miłości, w wykonaniu Dziecięcego Studia Piosenki Prudnickiego Ośrodka Kultury w Pałacu Fränkla w Prudniku. Tego dnia w Muzeum Diecezjalnym w Opolu odbyła się konferencja popularno-naukowa oraz montaż słowno-muzyczny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here