Z udziałem ponad 2 tysięcy uczniów

0

W dniach 20-21 września Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Nysie zorganizowała XVII Nyski Festiwal Nauki. Głównym celem Festiwalu jest popularyzacja nauki i upowszechnianie jej praktycznego zastosowania poprzez atrakcyjne w swej formie i przekazie zajęcia realizowane przez nauczycieli akademickich Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Nysie. W trakcie dwóch dni Festiwalu w wydarzeniach mających formę wykładów, warsztatów, laboratoriów, pokazów, wystaw, a także konkursów i turniejów sportowych, wzięło udział ponad 2 000 uczniów ze szkół województwa opolskiego i dolnośląskiego.

W czasie dwóch dni Festiwalu odbyło się ponad 100 różnego rodzajów aktywności, realizowanych przez wszystkie wydziały Nyskiej Akademii. 

Podczas pierwszego dnia uczniowie uczestniczyli w pokazach z pielęgniarstwa, ratownictwa medycznego, w warsztatach z architektury, edukacji konsumenckiej, dietetyki. Młodzież dokonała obserwacji tkanek pod mikroskopem, mogła też sprawdzić swoje umiejętności w programowaniu. Dla chętnych przygotowano konkursy i zawody sportowe z nagrodami.

Drugiego dnia młodzież mogła dowiedzieć się m.in. o programie MS Power BI oraz jego zastosowaniu, o tym jak pielęgnować młodą cerę, czy też o tym, jak „oszukuje” nas statystyka. W pracowniach dietetyki z wykorzystaniem nowoczesnych technologii przeprowadzono warsztaty oceny sposobu żywienia oraz analizy składu ciała. Wydział Nauk Ekonomicznych przedstawił, z jakimi wyzwaniami borykają się księgowi oraz ile warte są pieniądze, a Wydział Neofilologii odkrywał tajniki pracy tłumacza ustnego oraz przeprowadzono grę miejską pt. „Poznaj Nysę tropem nyskich legend”. Dużym zainteresowaniem cieszyły się zajęcia dot. przygotowania recitalu wokalno-instrumentalnego. Młodzież chętnie uczestniczyła także w zajęciach sportowych: turnieju siatkówki oraz futsalu.

Nyski Festiwal Nauki oprócz możliwości bliższego poznania nauki oraz nowoczesnych technologii był okazją do spotkania się z wykładowcami oraz studentami należącymi do Studenckich Kół Naukowych, a także zapoznania się z ofertą edukacyjną uczelni i warunkami studiowania w Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Nysie.

Nyski Festiwal Nauki jest dostrzegany i popierany przez władze rządowe, samorządowe, dyrektorów szkół podstawowych i ponadpodstawowych, urzędy administracji publicznej oraz organizacje zrzeszające przedsiębiorców. Festiwal wzbudza zainteresowanie mediów, uzyskuje liczne patronaty ministerstw, władz wojewódzkich i jednostek naukowych. W trakcie festiwalu i po jego zakończeniu ukazują się relacje z jego przebiegu w telewizji, radiu, prasie i w wielu innych serwisach informacyjnych. Wszystkie informacje wraz z fotorelacją o XVII Nyskim Festiwalu Nauki są dostępne na stronie internetowej PANS w Nysie.

Nyski Festiwal Nauki jest imprezą cykliczną, która każdego roku przyciąga dużą liczbę uczestników i jest ważnym wydarzeniem organizowanym na terenie miasta i powiatu nyskiego. Mając wsparcie licznych organizacji, przedsiębiorstw oraz władz samorządowych możliwe jest stałe podnoszenie jakości działań promujących naukę i poszerzanie oferty festiwalowych atrakcji. Informacje o Festiwalu pojawiają się w licznych mediach, promując Państwową Akademię Nauk Stosowanych w Nysie, a tym samym miasto i powiat.

XVII edycja Festiwalu była realizowana w ramach programu „Społeczna Odpowiedzialność Nauki” – „ERA Nauki w PANS Nysie”. XVII Nyski Festiwal Nauki został objęty patronatem honorowym przez:  
Ministra Edukacji i Nauki, Marszałka Województwa Opolskiego, Wojewodę Opolskiego, Opolskiego Kuratora Oświaty, Starostów powiatów: nyskiego, brzeskiego, prudnickiego i kłodzkiego oraz Burmistrza Nysy.

Więcej w materiale wideo na: https://www.pans.nysa.pl/org/pans/blog/zakonczyl-sie-xvii-nyski-festiwal-nauki

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here