Z kranów popłynie bardzo gorąca woda. W tle legionella

8

Zakład Energetyki Cieplnej Prudnik informuje o planowanej 12 i 13 września dezynfekcji instalacji ciepłej wody.

Dezynfekcja ma na celu zapobieganie powstawaniu dużych skupisk bakterii Legionella oraz likwidacji takich skupisk – informuje ZEC. – Akcja wymaga od nas podniesienia temperaturowych parametrów wody sieciowej z dobowym wyprzedzeniem oraz wprowadzenia zmian w regulatorach.

Oznacza to, że przez dobę z kranów płynąć będzie woda o temperaturze nawet 60 st. C. ZEC prosi o zwracanie uwagę na korzystanie z wody, tak by się nie popatrzyć.

– W czasie trwania akcji należy częściej i dłużej korzystać z ciepłej wody w celu skutecznej dezynfekcji instalacji – przekazuje ZEC.

Temat legionelli obiegł Polskę po tym, gdy w Rzeszowie zidentyfikowano ognisko chorobowe wywołane zakażeniem tą bakterią. Do 4 września Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Rzeszowie poinformował, że odnotowano dotychczas 165 potwierdzonych przypadków zakażenia, w tym 111 w Rzeszowie, 38 – powiecie rzeszowskim i 16 poza tym obszarem. Odnotowano 19 zgonów. U wszystkich występowały choroby współistniejące. Jak dotąd nie zidentyfikowano źródła zakażeń.

– Legionelloza to choroba układu oddechowego. Jak podkreślają lekarze, jest chorobą zakaźną, ale nie zaraźliwą. Wywołują ją bakterie legionella, które występują w wodzie i rozmnażają się w temperaturze od 20 do 50 st. C. Legionellą nie można się zarazić od człowieka ani też pijąc wodę. Do zakażenia dochodzi podczas wdychania aerozolu, który powstał ze skażonej wody – informuje interia.pl.

8 KOMENTARZE

 1. Pewnie te stare zardzewiałe i zakamienione rury nie wytrzymaja tego więc jutro ide kupić folie i będę nakrywać wszystko bo trzeba się spodziewać że woda zacznie mi sie lać z sufitu. W łazience i/lub w kuchni trzeba się przygotować na remont bo albo rury się rozszczelnią albo mi sasiad z góry zaleje jak u niego sie rozszczelnia. Ponadto ide kupić ubezpieczenie mieszkania od zalania żebym nie musiał sasiadom płacic z remont jak u mnie coś pierdyknie. Czy mozna jeszcze coś zrobić żeby się zabezpieczyc przed takimi wybrykami ? Bo mi nic wiecej do glowy nie przychodzi. I pewnie krany trzeba będzie wymienić bo zawory tego nie wytrzymaja takiej temperatury.

 2. jak przekazuje ZEC ” nalezy w tym czasie czesciej i dłuzej korzystac z ciepłej wody” a czy ZEC za to zapłaci skoro robia taka akcje to przez te dwa dni niech wyłącza liczniki złodzieje

  • Ja na te dni zakrecę główne zawory ciepłej wody w mieszkaniu bo nie zamierzam rozkuwać kafelek jak rury popekaja lub się dziury porobią w rurach pod kafelkami (kamien i rdza odpadnie z wnetrza rur i rury beda jak sito) i nie zamierzam wymianiać niedawno założonych nowych kranów (zakamienią się zawory i pozatykaja sitka od wypłukanej rdzy, kamienia i wykwitów rurowych). A wode do mycia czy kapieli podgrzeje sobie w garnakach na gazie. Jakoś te dwa dni tych wybryków przedwyborczych się przetrzyma.

   • A ja wyjadę z Prudnika. Podwyższenie temperatury wody o 10 stopni grozi całkowitą katastrofą. Gorąca woda wpłynie na podwyższenie temperatury skorupy ziemskiej, co będzie bezpośrednią przyczyną dotarcia do powierzchni lawy i wybuchy wulkanów. Prawdopodobne miejsca erupcji to biura poselskie na Klasztornej i Szarych Szeregów.

 3. Pojawia się proste pytanie, dlaczego takich działań nie przeprowadzało się regularnie, tylko teraz, jak gdzieś tam po drugiej stronie Polski pojawiło się ognisko?

 4. To jest kampania wyborcza – kandydat na Burmistrza chce zaistnieć jako człowiek który coś „pozytecznego” robi bo jak na razie to nie widać żeby coś zrobił tylko ciągle się mota. I nie ma pojecia jakie skutki to przyniesie zarówno teraz jak i za miesiąc jak i za rok. Aby ten wariacki eksperyment nie zakończył sie tak że ciepłej wody przez pół roku nie będzie bo być może po takim eksperymencie trzeba będzie wymienić wszystkie rury z ciepłą woda w całym Prudniku.

  • Ludzie kochani. Przecież rury na ciepła wode w budynkach maja niemal 50 lat. Wszytko ledwie kupy sie trzyma a tu eksperymenty ze znacznym podnoszeniem temperatury w tych starych rurach. Wykwity na tych rurach są takie jak stalagmity w jaskiniach. Pomyślcie trochę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here