Nowy numer „Tygodnika Prudnickiego” do kupienia od środy (27 września)

0

W Prudniku działa szkoła przyszłości. Absolwenci szkół średnich sprzed dwóch, trzech dekad z pewnością otwieraliby oczy ze zdumienia, widząc zaawansowane technologicznie urządzenia będące na wyposażeniu Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Prudniku. Przyszłość oparta na wirtualnej rzeczywistości wspartej sztuczną inteligencją nie jest już tylko internetową ciekawostką, ale praktycznym rozwiązaniem w pracy i edukacji. Oto, o czym można przeczytać w nowym wydaniu „Tygodnika Prudnickiego” (27 września):

 • Plakatowe bezprawie. Wybory za trzy tygodnie, trwa zagorzała kampania wyborcza, której towarzyszy równie zacięta wojna na plakaty i banery. Zespół Kancelarii prawników przedstawia odpowiedzi na najczęstsze pytania dotyczące „plakatowania” każdego wolnego metra płotów, słupów i nie tylko.
 • Kolejny pomysł rządu. Samorządowcy łapią się za głowy. Samorządowcy zachodzą w głowę, jak zorganizować 15 października sprawny transport wyborców do miejsc głosowania. W jednym dniu na terenie całej Polski, w niemal każdej gminie, trzeba będzie zorganizować transport publiczny.
 • Materiały drogowe trafiły do parku. We wrześniu na terenie jednej z działek, na których znajduje się zarejestrowany jako zabytek park w Trzebinie, pojawiły się hałdy materiału drogowego.
 • Interwencja. Ścięcie uszkodzonego drzewa to sprawa właściciela. Mieszkanka Trzebiny obawia się, że stojące blisko jej posesji uszkodzone drzewo, może zwalić się na jej budynek mieszkalny.
 • Potęga prudnickiego rzemiosła. 530 lat historii cechowej. 530 lat rzemiosła cechowego w Prudniku. To ważny jubileusz, nawet jeśli data jest symboliczna. 1493 r. to bowiem moment zatwierdzenia pierwszego prudnickiego statutu cechowego.
 • Dwie nowe ekopracownie w gminie w Prudniku. Uczniowie i nauczyciele szkół podstawowych nr 4 w Prudniku i Rudziczce mogą cieszyć się® z nowych sal lekcyjnych. To ekopracownie otwarte dzięki wygraniu konkursu zorganizowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu.
 • Europejskie Dni Dziedzictwa. Prudnicki Weberrudel. W ramach tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa Muzeum Ziemi Prudnickiej przygotowało nowe atrakcje. W ich ramach odpowiedziano sobie na pytanie, gdzie w Prudniku znajdował się budynek o zagadkowej nazwie Weberrudel.
 • KGW Łąka Prudnicka. Idziemy jak burza. Po kłopotach i „dołkach”, szczególnie odczuwalnych zimą i wiosną, teraz dzielne kobiety z Koła Gospodyń Wiejskich w Łące Prudnickiej same przyznają, że nie tylko „wyszły na prostą”, ale dalej „idą jak burza”.
 • Po śląsku. Chrzelicka dwugłoska „eł”. W obszernym artykule Robert Hellfeier pisze o potrzebie włączenia do alfabetu języka śląskiego (jego uznanie wciąż jest przedmiotem sporu, również politycznego) nowej litery. Chodzi o lokalność mowy chrzelickiej.
 • Wędrowiec. Kamień Bartensteinów już zabezpieczony. Dzięki wspólnej akcji miłośników Gór Opawskich z Prudnika udało się zabezpieczyć kamień graniczny Bartensteinów, który kilka tygodni temu odkryty został na czerwonym szlaku między Biskupią Kopą a Przełęczą Mokrą.
 • Wędrowiec. W kierunku północy – po nagrody Nobla. Od 122 lat wręczane są te nagrody, więc dobrze jest wiedzieć i czytać, bo to rozwija słownictwo, myślenie, wiedzę i kulturę osobistą oraz przedłuża życie, bo egzystuje się w wielu światach, a to ubogaca i ćwiczy umysł, a czasem łagodzi obyczaje i nudę. Daniela Długosz – Penca pisze o swoich odwiedzinach w Sztokholmie, miejscu, gdzie przyznawane jest jedno najbardziej prestiżowych wyróżnień na świecie.
 • Kultura. Wiersze dla koleżanek… i dla kolegów też. W piątek 14 września w Prudnickim Ośrodku Kultury odbyło się spotkanie autorskie z Rafałem Gawinem. Było to kolejne wydarzenie w ramach cyklu #Preteksty.
 • Sport (piłka nożna). Charęza, czyli Pan Ściana. Komplet punktów zainkasowała drużyna Fortuny Głogówek w pojedynku z beniaminkiem z Karłowic.
 • Sport (piłka nożna). Gra lepsza od wyniku. Pogoń Prudnik rozegrała z faworyzowanym zespołem Ruchu Zdzieszowice zaskakujące dla wyników spotkanie. Młodzi prudniczanie nie odbiegali zbytnio od rywali przygotowaniem taktycznym. O zdobyciu kompletu punktów przez Ruch zdecydowała indywidualna jakość doświadczonych zawodników – powiedział po meczu trener Marcin Wicher.

>> TYGODNIK PRUDNICKI W E-PRENUMERACIE TANIEJ. SPRAWDŹ!!! <<

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here