Przedszkole imienia Stanisława Szozdy

0
(fot. Grzegorz Weigt)

Za nami jubileuszowy X Memoriał im. Stanisława Szozdy w Prudniku. Były przede wszystkim emocje sportowe, były wspomnienia i doznania kulinarne. Jedną z pamiątek po tym wydarzeniu będzie skromna, ale ważne tabliczka na prudnickim przedszkolu. 9 września Publiczne Przedszkole nr 4 w Prudniku otrzymało imię, patronem placówki został Stanisław Szozda. Prudnickiej placówce oświatowej patronuje prudniczanin, osoba stąd, ale powszechnie znana i ceniona, wyjątkowo dobra decyzja.

W sobotę 9 września na uroczyste nadanie przedszkolu imienia Stanisława Szozdy przybyło wielu gości. Byli wśród nich: syn patrona Radosław Szozda z dziećmi, przyjaciele Szozdy z drużyny kolarskiej – Henryk Harucki, Ireneusz Walczak, Jan Jankiewicz, dyrektor Gminnego Zarządu Oświaty i Wychowania w Prudniku Maria Strońska, przewodnicząca Komisji Oświaty Kultury Sportu i Zdrowia Rady Miejskiej w Prudniku Ludmiła Lisowska, dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 2 w Prudniku Ewa Jarzycka (przynależy do niego PP nr 4), dyrektor Muzeum Ziemi Prudnickiej Marcin Husak (rodzic), przewodnicząca Rady Rodziców PP nr 4 Anna Orkisz. Przybyli także bardzo licznie rodzice, w końcu ważna uroczystość i pociechy w akcji. Wszystkich obecnych witała dyrektor przedszkola im. Stanisława Szozdy Marzena Sajdak. Obok niej współgospodarzem uroczystości był oczywiście burmistrz Prudnika Grzegorz Zawiślak.

Podczas uroczystości wystąpiły dzieci z przedszkola; śpiewając, tańcząc, recytując wiersze. Paulina Jania zaprezentowała napisaną przez siebie bajkę „O małym Stasiu, który sięgnął gwiazd”, poświęconą Stanisławowi Szoździe. Bajka wyjaśnia też, w jaki sposób i dlaczego, mistrz kolarski może być patronem przedszkola i służyć dzieciom za wzór. W trakcie uroczystego spotkania dyrektor PP nr 4 Marzena Sajdak mówiła: – Cała społeczność poprzez aklamację dokonała wyboru patrona naszego przedszkola, którym został Stanisław Szozda. Na potrzeby nadania imienia został napisany autorski projekt edukacyjny „Żyjemy zdrowo na sportowo”, który będzie realizowany w naszej placówce i wpleciony w działania wychowawczo-dydaktyczne. W ramach realizacji zadań związanych z nadaniem imienia placówka zyskała nowe logo, którego autorem jest znany artysta, malarz Sebastian Talka. Patron to ktoś, kogo podziwiamy i chcemy naśladować. Jego osiągnięcia są dla nas wzorem. W chwilach, kiedy czujemy się zagubieni, warto przyjrzeć się osobom, które dokonały w swoim życiu wielkich czynów. Ale pamiętajmy – wielki nie znaczy spektakularny, rzucający się w oczy. Ogromną zaletą ludzi wielkich jest skromność – oni nie uważają, że robią coś niezwykłego, taki właśnie był Stanisław Szozda. Fakt, że nasze przedszkole posiada swego patrona sprawia, że nie jesteśmy anonimowi.

Ważnym momentem spotkania było odsłonięcie nowej urzędowej tabliczki Publicznego Przedszkola nr 4 w Prudniku wraz z nadanym jej imieniem. Tabliczkę odsłonili: burmistrz Grzegorz Zawiślak i Radosław Szozda, wspólnie z wnukami Stanisława Szozdy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here