Narodowe Czytanie 2023: Nad Niemnem

0
(fot. Grzegorz Weigt)

Lekturą tegorocznego Narodowego Czytania jest powieść pozytywistyczna Elizy Orzeszkowej „Nad Niemnem”. Akcja organizowana jest od 2012 roku, zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. Podczas następnych edycji przeczytano: dzieła Aleksandra Fredry, „Trylogię” Henryka Sienkiewicza, „Lalkę” Bolesława Prusa, „Quo Vadis” Henryka Sienkiewicza, „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego, „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego, polskie nowele, „Balladynę” Juliusza Słowackiego, „Moralność Pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej oraz rok temu „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza.

6 czerwca, w dniu 182. urodzin Elizy Orzeszkowej, prezydent RP Andrzej Duda opublikował list zapraszający do włączenia się we wspólne czytanie dzieła z kanonu polskiej literatury. Wydarzenie, organizowane przez Kancelarię Prezydenta PR przy wsparciu Narodowego Centrum Kultury, odbędzie się w sobotę, 9 września w warszawskim Ogrodzie Saskim. Ale udział w akcji biorą instytucje, stowarzyszenia w całej Polsce.

 „Nad Niemnem” to najbardziej znana powieść Elizy Orzeszkowej. Powstawała w latach 1886–1887. Ze względu na barwne opisy, wyrazistych bohaterów i odwołania historyczne dzieło porównywano do Mickiewiczowskiego „Pana Tadeusza”. Żadna inna książka pisarki nie została tak entuzjastycznie przyjęta przez recenzentów. Chwalono m.in. sprawne połączenie dydaktyzmu z walorami artystycznymi i przemyślaną kompozycję całości. Książkę zekranizowano w 1939 roku (obraz zaginął w czasie II wojny światowej) oraz w połowie lat 80. XX wieku. W liście prezydent Andrzej Duda zwrócił uwagę na walory tegorocznej lektury: barwny język, wspaniałe krajobrazy, komizm sytuacyjny i pełne humoru dialogi. „To książka nastrojowa, napisana barwnym językiem, a zarazem donośna i sugestywna w swoim patriotycznym przesłaniu.”

W czwartek 7 września wspólne czytanie fragmentów „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej miało miejsce także w Prudniku. Tradycyjnie rokrocznie Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Prudniku zaprasza do pięknie przygotowanego wydarzenia. Z udziałem zaproszonych do lektury gości (samorządowcy i młodzież), fachową prelekcją (to zawsze jest bogaty w znaczenia, fakty, analizy i anegdoty barwny wykład) Zofii Zeprzałki-Krzemień. Tegoroczne czytanie odbyło się w ogrodzie MiGBP w Prudniku, w godz. 10.00-12.00. Do spotkania z polską literaturą zaprosiły: dyrektor POKiBP dr Sylwia Gawłowska-Müller i kierownik prudnickiej biblioteki Izabela Mazur. Łukasz Kluza przeczytał list Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Tekst lektury czytali: sekretarz Gminy Prudnik Marek Radom, poetka Zofia Kulig, z Klubu Seniora Ławeczka Krystyna Wojciechowska, działacz społeczny, dziennikarz Marek Karp, polonistka Alina Nowak, uczennica Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Prudniku Dorota Nessel. Oprawa muzyczna należała do uczennicy prudnickiego ILO Karoliny Lewickiej, która śpiewała i grała na skrzypcach. Spotkanie odbyło się w pięknych okolicznościach przyrody, jak na lekturę dzieła tak bogatego w opisy przyrody przystało. Ale w tych terenowych warunkach ważne było nagłośnienie imprezy, czym zajął się Mariusz Wojtczak.

Podczas Narodowego Czytania w ogrodzie MiGBP obecna była młodzież z I Liceum Ogólnokształcącego w Prudniku, członkowie klubów i instytucji senioralnych z Prudnika, poeci (Daniela Długosz-Penca, Wojciech Ossoliński), członkowie Rady Programowej POK, dyrektorowie i nauczyciele prudnickich szkół. Wśród gości oficjalnych powitani zostali: dyrektor Gminnego Zarządu Oświaty i Wychowania w Prudniku Maria Strońska, przedstawiciel Muzeum Ziemi Prudnickiej Janusz Stolarczyk, kierownik Klubu Senior+ i Ławeczka w Prudniku Agnieszka Stanisz-Jakóbczak. Obecne były też: przewodnicząca Rady Miejskie w Prudniku Alicja Isalska, radna RM Ludmiła Lisowska.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here