Koncert przed pałacem w Kazimierzu

3

W najbliższą niedzielę (3 września, godz. 18:00) na skwerze przed pałacem Prittwitzów w Kazimierzu odbędzie się koncert plenerowy w ramach projektu „Tam, gdzie ładnie… brzmi orkiestra”.

Podczas koncertu wystąpią: Młodzieżowa Orkiestra Dęta Leśnica (dyr. Klaudiusz Lisoń), Małgorzata Duda (sopran), Bartosz Nowak (tenor) i Oskar Koziołek-Goetz (bas-baryton).

Wydarzenie jest częścią obchodów 800-lecia Parafii pw. WNMP w Kazimierzu. Rocznica odnosi się do pierwszej, pisemnej wzmianki o miejscowym kościele z 1213 r. W średniowieczu Kazimierz był jedną ze znaczniejszych miejscowości w okolicy. Była tu siedziba klucza majątków zakonu cystersów. W XIX w. ówcześni właściciele miejscowości, Prittwitzowie zbudowali tu pałac istniejący do dziś. Obecnie zabytek znajduje się w częściowej ruinie, ale z nowym dachem, który zabezpiecza budowlę przed dalszą, szybką degradacją. Właścicielem nieruchomości jest Gmina Głogówek. Wokół znajdują się zabudowania folwarku w różnym stopniu zachowania. Będąc tu warto przejść się do tajemniczych ruin mauzoleum Prittwitzów z 1909 r. Miejscowy kościół z wieżą (XVIII-XIX w.) nosi cechy stylu barokowego. Na skraju miejscowości znajdują się pozostałości wiatraka oraz park.

Historycznie Kazimierz powiązany jest najsilniej z niedalekim Głogówkiem, w latach 1815 – 1972 wieś znajdowała się w powiecie głubczyckim.

3 KOMENTARZE

  1. Szczesciem w nieszczesciu tej budowli, jest to ze wlascicielem Palacu jest Gmina Glogowek ,a nie Gmina Prudnik, bo wygladalby jak ten w Lace Prudnickiej !!

    • Piszesz nieprecyzyjnie. Gmina Prudnik nie jest właścicielem zamku w Łące, co nie zmienia faktu, że na jej terenie wali się ten piękny obiekt.

  2. Masz racje, napisalem jednak cyt : „szczesciem w nieszczesciu” mialem na myslisz slowo gdyby, Starostwo Prudnik nie ma kasy na wywlaszczenie I odszkodowanie dla wlasciciela p. Krokowskiego, ktory nic niezrobil dla budowli a wrecz swiadomie doprowadza do jej totalnego upadku, tylko u nas w polsce, istnieje takie prawo ktore broni dewastatora!!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here