Iskry Niepodległej

0
(fot. Grzegorz Weigt)

Iskry Niepodległej to nowoczesny spektakl multimedialny umieszczony w specjalnie zaprojektowanej naczepie ekspozycyjnej, która podróżuje po całej Polsce. Za pomocą nowoczesnych technologii wizualnych prezentowane są fakty i postaci tworzące niesamowitą opowieść o potencjale naszej polskiej wspólnoty.

Na ruchomych ekranach prezentowane są postaci wybitnych Polek i Polaków, których cechą wspólną była chęć zmieniania świata i przekuwanie potencjału na działanie. Wśród nich znajdują się bohaterowie z różnych dziedzin życia: techniki, medycyny, nauki, pracy społecznej, kultury, eksploracji świata i kosmosu, sportu. Pokazane są tu osoby, które działały nie tylko w kraju, ale szczególnie te, które wniosły znaczący wkład w rozwój cywilizacji.

Narratorem opowieści jest cyfrowa postać, która porusza się po ścianie ekspozycyjnej na specjalnie zaprojektowanym ekranie. To z nią uczestnicy pokazu poznają polskie dokonania, losy wynalazców takich jak Mieczysław Bekker, Ludwik Hirszfeld czy Jan Szczepanik. Odnajdziemy tu takie postaci jak: Kazimierz Nowak, Irena Sendlerowa, Wanda Rutkiewicz, Ignacy Paderewski. Elementy graficznie zostały wykreowane przez AI. W specjalnie skonstruowanym pojeździe odbywa się pokaz z wykorzystaniem elektroniki, są także rzeczywiste przedmioty pamiątkowe oraz możliwość indywidualnego skorzystania z kilku dużych tabletów umieszczonych w ścianach.

Całość w sposób nowoczesny, skrótowy i efektowny ukazuje dokonania Polaków na arenie międzynarodowej w różnych dziedzinach życia. Zachęca też do własnej kreatywności, szczególnie cenny jest więc tu udział dzieci i młodzieży. Zwiedzanie mobilnej wystawy jest całkowicie bezpłatne, z czego podczas dwóch dni (poniedziałek i wtorek 11-12 września; rzecz jest jeszcze w toku) skorzystały m.in. prudnickie szkoły. Okazały pojazd postawiony został na prudnickim Rynku.

Projekt Iskry Niepodległej sfinansowano z budżetu Państwa w ramach środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach Biura „Niepodległa”. Mecenasem Projektu Iskry Niepodległej jest ORLEN.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here