Psiząb w polskim ogrodzie – co musisz wiedzieć zanim zdecydujesz się na uprawę

0

Psiząb to dekoracyjna roślina ogrodowa o bardzo ciekawych kwiatostanach, a także cebulach, które kształtem i kolorem przypominają psie kły. Psiząb to propozycja dla ogrodników, którzy szukają roślin wyjątkowych, przyciągających spojrzenia. Co powinniśmy wiedzieć zanim zdecydujemy się na uprawę tych roślin?

Psiząb – kluczowe informacje o roślinie

Psiząb (inna nazwa tej rośliny to język żmii) to oryginalna, wieloletnia roślina cebulowa, którą w naturalnych warunkach możemy podziwiać głównie w lasach Północnej Ameryki, a także Europy i Azji (rośnie on w lasach liściastych i na zacienionych łąkach). W uprawie możemy go obecnie spotkać na całym świecie. Psiząb jest częścią rodziny liliowatych, co oznacza, że jest spokrewniony z popularnymi liliami i tulipanami. Częścią podziemną rośliny jest biaława cebula o wydłużonym, szpiczastym kształcie. Psiząb nie jest rośliną wysoką – w sprzyjających warunkach osiąga do 15 centymetrów wysokości. Posiada on sztywną, pojedynczą, brązowo-brunatną łodygę, na szczycie której wyrastają kwiatostany. Liście rośliny są sino-zielone, długie, lancetowate, z licznymi purpurowymi plamami. Kwiaty posiadają sześć płatków, które są w charakterystyczny sposób wywinięte do góry. Zazwyczaj przybierają one różowo-fioletową barwę. Okres kwitnienia rozpoczyna się w kwietniu i trwa do maja. Po przekwitnięciu kwiatów bardzo szybko zamierają także liście. Cebule psizębów klasyfikowane są jako cebule do nasadzeń jesiennych. Ciekawostką jest fakt, że cebule są jadalne i bardzo aromatyczne. Indianie doceniali ich właściwości lecznicze (pomagały między innymi w leczeniu artretyzmu).

Czy uprawa psizębów jest trudna?

Żeby cieszyć się unikalnymi kwiatami psizębów należy zapewnić tym roślinom odpowiednie warunki do rozwoju. Rośliny te w naturalnych warunkach występują w lasach, dlatego powinniśmy sadzić je na stanowiskach zacienionych – na przykład pod koronami drzew.

Optymalne podłoże jest zasobne w składniki pokarmowe i wilgotne, przepuszczalne, o pH obojętnym lub lekko kwaśnym.Cebule dobrze jest posadzić jesienią. Powinny mieć wystarczająco dużo czasu, żeby się ukorzenić. Możemy dodatkowo zabezpieczyć je na zimę przy użyciu agrowłókniny, gałęzi krzewów iglastych lub kory drzew.Psizęby dobrze prezentują się w większych grupach. Możemy sadzić je w 5-10 centymetrowych odstępach.
Rośliny te rozmnaża się za pomocą cebulek przybyszowych. Wykazują one wysoką odporność na choroby roślin, a także na ataki szkodników.

Psiząb – wskazówki dotyczące pielęgnacji


Psiząb potrzebuje regularnego nawadniania. Doświadczeni ogrodnicy zalecają, żeby podlewać go dużą ilością wody raz na tydzień (w przypadku upałów częściej). Roślina ta jest niewysoka, dlatego chwasty są dla niej dużym zagrożeniem – musimy pamiętać o ich usuwaniu.

Innym istotnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest nawożenie. Rośliny te lubią kompost, a także płynne nawozy wieloskładnikowe.

Psiząb – kupujemy pełnowartościowe cebule tych roślin

Cebule psizębów dostępne są w sklepach ogrodniczych jesienią. Bardzo ważne jest, żeby posadzić je zaraz po zakupie, gdyż szybko wysychają. Z tego też względu kupowanie ich na zapas nie ma sensu. Zdecydowanie najlepszym wyborem będą cebule pochodzące z oferty polskich, renomowanych producentów. Firmy działające na polskim rynku od dłuższego czasu mogą zagwarantować nam najwyższą jakość (ich cebule pozyskiwane są wyłącznie z ekologicznych, kontrolowanych upraw), dlatego warto jest zapłacić za ich produkty nieco więcej.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here