Interia o filmach, które powstawały w Prudniku i okolicy

1

Portal Interia.pl zapowiada premierę filmów dokumentalnych w reżyserii Marka Bukowskiego o wybitnych, polskich sportowcach – Halinie Konopackiej i szachistach. Część zdjęć do produkcji powstała m.in. w Prudniku i Mosznej. O wiosennej wizycie ekipy filmowej pisaliśmy TUTAJ.

„Konopacka. Walka o złoto” opowiada historię pierwszej polskiej złotej medalistki olimpijskiej Haliny Konopackiej. Scenerię tworzą: przedwojenna, elegancka Warszawa, olimpijska arena w Amsterdamie z 1928 roku i bezdroża wschodniej Polski, jakie pokonała Konopacka we wrześniu 1939 r., będąc jednym z kierowców konwoju ewakuującego rezerwy Banku Polskiego – opisuje film Interia. W rolę lekkoatletki wcieliła się Pola Błasik, a jej męża – płk. Ignacego Matuszewskiego – Piotr Głowacki.

(fot. Andrzej Dereń)

Drugi film to „W szachu. Ostatnia rozgrywka”. – Filmowa historia polskich szachistów, członków przedwojennej drużyny szachowej, która przez ponad dziesięć lat stanowiła światową czołówkę, a rozgrywane przez nich mecze po dziś dzień są przykładem mistrzowskich posunięć i partii. (Interia) 

Zdjęcia nagrywano m.in. w Prudniku na stadionie przy ul. Włoskiej, w I Liceum Ogólnokształcącym, Zespole Szkół Medycznych, Środowiskowym Domu Samopomocy (b. kasyno), Prudnickim Ośrodku Kultury, Parku Miejskim, a w Mosznej w pałacu. W filmie zobaczymy takich aktorów jak: Wojciech MecwaldowskiJan Wieczorkowski Jędrzej Hycnar. W obu filmach będzie sporo statystów z Prudnika i okolic.

Za produkcję odpowiada Studio Besta, a filmy wyemitowane zostaną w TVP w grudniu 2023 roku.

(mat. Studio Besta)

1 KOMENTARZ

  1. Mam nadzieję, że w napisach końcowych zaistnieje Prudnik. Podziękowania dla wszystkich instytucji nieodpłatnie użyczających swoich przestrzeni, należą się od producenta.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here