Honorowi obywatele Prudnika: Daniela Długosz-Penca i Grzegorz Kaliciak

5

Zasłużona dla ziemi prudnickiej poetka i animatorka kultury oraz wybitny, polski oficer, odebrali dziś (31 sierpnia) podczas sesji Rady Miejskiej tytuły honorowych obywateli Prudnika. Dr Daniela Długosz-Penca i płk Grzegorz Kaliciaka.

Doktor Daniela Długosz-Penca jest doktorem nauk humanistycznych, emerytowanym pedagogiem, autorką kilkunastu tomików poezji, pisze regularnie felietony do „Tygodnika Prudnickiego”. Była wieloletnim opiekunem Klubu Ludzi Piszących w Prudniku. Odznaczona m.in.: Złotym Krzyżem Zasługi, Złotą Odznaką ZNP, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, odznakami: Zasłużony Działacz Kultury Polskiej, Zasłużony dla Ruchu Regionalnego, Medalem KEN i w 2012 r. odznaką Zasłużony dla Miasta i Gminy Prudnik. Jej imieniem nazwana jest jedna z sal Prudnickiego Ośrodka Kultury. Z kolei w Parku Miejskim w Alei Słowa umieszczono tablicę z fragmentem jednego z jej wierszy.

– Pochodzę z Kieleckiego, z Gór Świętokrzyskich, ale zadomowiłam się w Prudniku, który naprawdę kocham, a kocham nie dlatego, że są ulice i domy, bo tak jest w każdym mieście, ale dlatego, że poznałam tu bardzo dużo dobrych, ciekawych i mądrych ludzi, z którymi mogłam pracować, rozwijać się i dorastać intelektualnie, duchowo i artystycznie – dziękowała za wyróżnienie Daniela Długosz-Penca.

– Pani doktor Daniela Długosz-Penca tworzy perełki, które również państwo możecie czytać w naszym „Tygodniku Prudnickim” i tutaj szczególnie należałoby podkreślić to zatrzymanie się na chwilę nad momentami, które warto zatrzymać. Pisze nieraz o rzeczach drobnych, maleńkich, ale jakże ważnych w naszym życiu – mówi o poetce radna, ale i polonistka, Zofia Zeprzałka-Krzemień.

(fot. Andrzej Dereń)

W przypadku żołnierza wręczenie tytułu było zdalne, ponieważ oficer wykonywał zlecone mu zadania służby i nie mógł przyjechać do Prudnika. Płk Grzegorz Kaliciaka urodził się w Prudniku. Tu uczył się w Szkole Podstawowej nr 3 i Zespole Szkół Rolniczych. Po zakończeniu kształcenia wojskowego został żołnierzem zawodowym i pełnił służę m.in. podczas misji w Afganistanie i Iraku, gdzie zasłynął jako skuteczny dowódca obrony budynku administracji w Karbali (2004). Jest autorem książek: „Karbala. Raport z obrony City Hall” i „Afganistan. Odpowiedzieć ogniem”. Od 2020 r. jest prorektorem Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie.

– Doceniamy dorobek pana pułkownika, jesteśmy z niego dumni, jest prudniczaninem, zawsze podkreśla, skąd się wywodzi, wiemy, że będzie doskonałym ambasadorem ziemi prudnickiej – mówił o pułkowniku burmistrz Grzegorz Zawiślak.

– Najważniejszym miejscem dla mnie zawsze będzie Prudnik, ponieważ przeżyłem tutaj wspaniałe chwile i cały czas mam tutaj rodzinę – dziękował w krótkich, żołnierskich słowach płk Kaliciak.

Wyróżnienia wręczone zostały przez burmistrza, przewodniczącą Rady Miejskiej Alicję Isalską i wiceprzewodniczącego Edwarda Mazura.

5 KOMENTARZE

  1. Czy honorowy obywatel Prudnika niejaki Antoni Dudek nadal jest honorowym obywatelem tego miasta ? Nie godzi się tak tytułować tej osoby bo to przynosi wstyd dla miasta

      • Cytuję : „Ojciec Antoni Dudek straci tytuł honorowego obywatela Prudnika.
        Jarosław Szóstka, wiceburmistrz Prudnika powiedział w rozmowie z „O!Polską”, że władze miasta podejmą kroki, by o. Antoniego Dudka pozbawić tego tytułu”…

  2. Cos wam sie na stykach pop.. lo ,Daniela Dlugosz Peca Tak ! Grzegorz Kaliciak Tak!, gdyby Prezydent RP ,co Roku mianowal na generalow ,takich Kaliciakow, a nie matolow po znajomosci ,nie byloby zadnej sytuacji z rakietami na terenie polski ,balonow ofiar smiertelnych naszych obywateli, czy ktos zaprzeczy?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here