Rodzice chętnie wnioskują o świadczenie wychowawcze

0
(fot. ZUS)

Rośnie liczba wniosków o świadczenie wychowawcze 500 plus na nowy okres rozliczeniowy 2023/2024. W województwie opolskim rodzice i opiekunowie złożyli ich już ponad 101 tysięcy.

Od początku lutego Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyjął już ponad 4,5 mln wniosków
o świadczenie wychowawcze na bieżący okres rozliczeniowy, który potrwa do końca maja przyszłego roku.

– Rodzice i opiekunowie z województwa opolskiego wysłali już ponad 101 tysięcy wniosków o wypłatę świadczenia 500 plus. Ze stolicy regionu wpłynęło najwięcej wniosków bo
16,3 tysięcy, niewiele mniej z powiatu nyskiego, nieco ponad 13 tysięcy. Najskromniej na razie wypada powiat namysłowski skąd pochodzi 5 tysięcy wniosków – mówi Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

Rozpatrywanie wniosków o świadczenie wychowawcze odbywa się na bieżąco. Większość wniosków, które dotąd wpłynęły do ZUS rozpatrzono pozytywnie. Sprawna obsługa programu „Rodzina 500 plus” jest możliwa dzięki temu, że wnioski przesyłane są w formie elektronicznej, a dostępnych do tego jest kilka kanałów. 

Oprócz Platformy Usług Elektronicznych ZUS czy bankowości elektronicznej najnowszym narzędziem, które może posłużyć do złożenia wniosku jest mobilna aplikacja mZUS.
Z aplikacji można korzystać na tablecie bądź w telefonie. Dzięki niej rodzic może wypełnić
i wysłać do ZUS wniosek o 500 plus niezależnie od dnia i miejsca w którym się znajduje. Przez aplikację mZUS otrzyma powiadomienia o sposobie rozpatrzenia wniosku
i ostatecznej decyzji.

Każdy kto poprawnie złoży wniosek do końca lipca może spodziewać się wypłaty świadczenia przez ZUS do 30 września z wyrównaniem kwoty świadczenia od lipca. Z kolei na wniosek złożony w sierpniu – ZUS wypłaci świadczenie do końca października wraz z wyrównaniem kwoty świadczenia od sierpnia.

(źródło: ZUS)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here