Jubileuszowa Kropka

0
(fot. Grzegorz Weigt)

XV Międzynarodowy Festiwal Piosenki Turystycznej Kropka 2023 to kilka znakomitych koncertów. Głuchołazy ponownie gościły prawdziwe gwiazdy, nie tylko piosenki turystycznej (była przecież Wolna Grupa Bukowina), ale poetyckiej, aktorskiej, kabaretowej, czy jak to tam jeszcze ująć. W każdym bądź razie tradycyjnie duża kropkowa różnorodność. A obok tego dużo jedzenia, smakołyków i bogato zaopatrzone stoisko z płytami i książkami (sklep.dalmafon.pl).

Co było w programie tegorocznej, jubileuszowej (piętnastej) Kropki?

W czwartek 13 lipca, na Małym Rynku OFF SCENA i koncert wybranych wykonawców Przeglądu Utworów z Charakterem oraz występ Wika i Maciej Kałamarscy, Ta Jedna Chwila oraz Jednym Słowem. W piątek 14 lipca, w Muszli Leśnej w Parku Zdrojowym, wieczorny koncert, w którym wystąpili: Jarosław Wasik z Igorem Przebindowskim (piano) i Adamem Mikulskim (gitara), Grzegorz Bukała i Wały Jagiellońskie Plus, Zbigniew Zamachowski z Romanem Hudaszkiem (piano) oraz Robert Kasprzycki Band. I to było już wystarczająco wspaniale, był jednak ciąg dalszy. W sobotę 15 lipca na Małym Rynku PUCH, czyli Przegląd Utworów z Charakterem. Tego samego dnia w Parku Zdrojowym kolejny znakomity koncert: Z Tylu Chmur, Caryna, Laureaci PUCH 2023 i gwiazdy wieczoru Wolna Grupa Bukowina, Słodki Całus od Buby oraz Bez Jacka. Koncerty prowadził Paweł Konieczny.

A kto wygrał tegoroczny PUCH? Jury postanowiło w tym roku nagrodzić: Sebastiana Kubiaka, zespół POD PRĄD, zespół Ponad Chmurami. Wyróżnieni: Kamień na kamieniu, Hania Czajkowska, Agnieszka Polak. Nagroda Publiczności: Kamień na kamieniu. Konkurs prowadził Marcin Trojanowski.

Niedziela 16 lipca to tradycyjnie koncert Trampska Hudba, czyli wykonawcy z Czech, ale nie tylko. W Muszli Leśnej w Parku Zdrojowym wystąpili: Faux Pase Fonet, Loes & The Acoustic Engineers, słynny czeski Pokáč oraz na zakończenie festiwalu legenda polskiej sceny – Tadeusz Woźniak z zespołem. Tę część Kropki prowadziła Teresa Drozda.

Oficjalnego otwarcia festiwalu w czwartek dokonali: burmistrz Głuchołaz Edward Szupryczyński, wiceburmistrz Roman Sambor, przewodniczący Rady Miejskiej Mariusz Migała, burmistrz Zlatych Hor Milan Rác, wicemarszałek Województwa Opolskiego Antoni Konopka, dyrektor Centrum Kultury w Głuchołazach Tomasz Kanas, naczelnik Wydziału Promocji, Turystyki i Sportu UM w Głuchołazach Bartosz Bukała, komendant powiatowy Policji Krzysztof Urban. Acha, jeszcze można nadmienić, że XVI Międzynarodowy Festiwal Piosenki Turystycznej Kropka 2024 odbędzie się w dniach 18-21 lipca. Warto poczekać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here