Muzyczne Dni Prudnika

0
(fot. Grzegorz Weigt)

Tradycyjne święto miasta odbyło się w miniony weekend 24-25 czerwca. Koncerty przygotowane przez Gminę Prudnik, Prudnicki Ośrodek Kultury i MKN Projekt miały miejsce na Rynku w Prudniku. Tym razem scena miała bardzo duże rozmiary, dobre oświetlenie i nagłośnienie, a że w tym roku muzycznie królował dobry rock&roll, często wręcz mocny rock, to było głośno. Na koncerty zaprosili: burmistrz Prudnika Grzegorz Zawiślak i dyrektor Prudnickiego Ośrodka Kultury i Biblioteki Publicznej Sylwia Gawłowska-Müller.

W sobotę 24 czerwca miał miejsce koncert „Prudnik to MY!”. Skojarzenie oczywiste – na scenie osoby, zespoły prudnickie, związane z Prudnikiem, ziemią prudnicką. Wykonawcy już dobrze i szerzej znani i niemal debiutanci, choć już z osiągnieciami. Pomysł bardzo dobry, kto będzie promował prudniczan, jak nie prudniczanie? Dobrze też popatrzeć (posłuchać), co robią nasi krajanie. A jest czego posłuchać. Duża różnorodność i wysoki poziom. Jedynie żal, że trochę mało publiczności, jakby mieszkańcy Prudnika nie zaufali możliwościom artystów stąd. Tymczasem koncerty tego dnia były znakomite, profesjonalne, bardzo ciekawe. Wniosek stąd taki, że trzeba podobne pomysły powtarzać.

Tego dnia na scenie wystąpili:

– młodziutka Emilia Romaniuk-Mięczakowska, zainspirowana współczesnymi gwiazdami (Adele, Ariana Grande, Lady Gaga), ale też klasyką piosenki (Anna German) , absolwentka Państwowej Szkole Muzycznej w Prudniku, uczennica I LO w Prudniku.

– Małgorzata Kalińska, solistka Sceny Muzycznej w Ośrodku Kultury w Niemodlinie, przed laty związana z Prudnikiem, śpiewa i koncertuje od lat, wykonując utwory znanych polskich wokalistek, tego dnia Anny Jantar, laureatka festiwali i konkursów piosenki.

– formacja The Jam Session, czyli piękny rock w starym stylu, zespół powstał 5 lat temu, podczas Dni Prudnika wystąpił w składzie: Tomasz „Szamot” Pusz (gitara elektryczna), Marcin „Siwy” Krzywda (bas, gitara akustyczna), Zbigniew Ociepka (perkusja) i Ryszard Trzepizur (bas).

– weterani sceny muzycznej – grupa Manson Band (35 lat w grze) i jego aranżacje southern-rock, blues, country i rock&roll. Częsty gość festiwalu Piknik Country w Mrągowie oraz innych festiwali bluesowych, zlotów motocyklowych. Polecić można trzy płyty CD („Samotny Wilk I”, „Samotny Wilk II” i „Nie pytaj mnie o drogę”), zawierające autorski repertuar – kompozycje Jana Mansona i Pawła Myszyńskiego.

– lubrzański Bliżej Sadu, czyli trio wykonujące poezję śpiewaną (choć nie zawsze to delikatne melodie), utwory, w których autorem słów jest Tadeusz Soroczyński – zmarły w 2018 roku poeta. Zespół wystąpił w składzie: Natalia Rygiel (śpiew), Mateusz Dźwigała (pianino), Waldemar Orłowski (gitara).

– grupa Dopamina, pięciu muzyków, grających energiczny, gitarowy pop-rock, mający na koncie kilkadziesiąt zagranych koncertów. Latem może ukazać się debiutancka płyta „Dzień się nie skończył”. Skład zespołu: Kamil Zadrożny (wokal), Maciej Przybylski (gitara), Marcel Miłek (gitara), Janek Laurans (bas), Piotr Obstoj (perkusja).

– Paulina Lulek & Bubba Gump. Paulina Lulek – altowiolistka, wokalistka, kompozytorka i autorka tekstów, absolwentka Akademii Muzycznej we Wrocławiu, w klasie altówki. Koncertowała z licznymi orkiestrami, w Polsce i za granicą. Jest zwyciężczynią drugiej edycji programu TVP2 „Bitwa na głosy”, z drużyną Kamila Bednarka. W 2013 roku była reprezentantką Opolszczyzny na jubileuszowym 50. Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, w kategorii „Debiut roku”. Występuje też z żeńskim zespołem smyczkowym Chilla Quartet. W ramach Bubba Gump zagrali: Marcin Juszczyszyn (gitara elektro-akustyczna), Michał Lewicki (gitara basowa) i Dominik Jończyk (perkusja) oraz Karolina Lulek.

– zakończenie dnia to DJ-set Hirka Wrony. Hieronim Roman Wrona to znany dziennikarz, publicysta, DJ i DVJ, producent i reżyser wydarzeń artystycznych oraz koncertów; także wykładowca akademicki, rzecznik prasowy wielu festiwali i koncertów.

Tego dnia (między koncertami) miało miejsce jeszcze wręczenie statuetki „Diany” za działalność społeczną, w tym roku przyznanej dla Prudnickiej Rady Seniorów. „Dianę” przedstawicielom rady wręczał burmistrz Prudnika Grzegorz Zawiślak. Koncert „Prudnik to MY!” prowadziła Agata Gwóźdź.

Drugi dzień, niedziela 25 czerwca, to bardziej znane w Polsce gwiazdy, choć także z istotnym elementem prudnickim. „Muzyczny finał Dni Prudnika 2023” prowadził Hirek Wrona. Wystąpili:

– zespół Roxanne – Roxette Tribute Band, zespół grający największe przeboje znanego na całym świecie duetu ROXETTE. Znakomita zabawa, nie tylko podróż do przeszłości – czasów szkolnych dyskotek i radiowych list przebojów, ale widowisko starannie dopracowane pod względem wizualnym i muzycznym.

– ZBUKU, czyli Michał Buczek – raper i autor tekstów, pochodzący z Prudnika. Współpracował m.in. z takimi wykonawcami jak: Chada, Bezczel, Donatan, Hukos, Cira, Kajman, Rover, Popek, B.R.O czy Bonson. Karierę rozpoczął w 2010 roku, początkowo dając koncerty głównie dla lokalnej społeczności, dziś dużych rozmiarów gwiazda. Podczas Dni Prudnika porwał publiczność, która podczas jego koncertu zaczęła się tłumnie gromadzić na Rynku.

– Pokahontaz. Fokus & Rahim to raperzy doskonale znani polskiej publiczności oraz scenie hip-hopowej. Do 2003 roku współtworzyli legendarny skład Paktofonika, zespół wydał pięć płyt długogrających.

– na zakończenie gwiazda dnia – BAJM (45 lat na scenie), oczywiście z Beatą Kozidrak, w świetnej formie. Teraz rynek w Prudniku ledwo mieścił publiczność, która reagowała wyjątkowo żywo i entuzjastycznie. Bajm grając od 1978 roku wydał 16 płyt, wylansował wiele przebojów: „Płynie w nas gorąca krew”, „Dwa serca, dwa smutki”, „Małpa i ja”, „Biała armia”, „Ta sama chwila”, „Szklanka wody”, „Nie ma wody na pustyni”, „Myśli i słowa”. Wszystkie zabrzmiały w Prudniku, od pierwszych taktów wywołując euforię.

Dodatkowo Dni Prudnika to liczne stoiska z gastronomią i wesołe miasteczko. Ku zaskoczeniu dopisała nawet pogodna. Było pięknie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here