[FOTO/WIDEO] RozkoOldCars, czyli rewia zabytkowych pojazdów w cieniu wiekowego pałacu

0

Ford z 1911 roku, polonez, maluchy, garbusy, traktory, mnóstwo jednośladów itd. – to gwiazdy niedzielnego (4 czerwca) RozkoOldCars Zlotu Starych Pojazdów w Pałacu Rozkochów. Impreza odbyła się po raz pierwszy, ale organizatorzy już zapowiadają kolejne edycje.

Pomysłodawcą i duszą imprezy jest Tomasz Tomala z Kórnicy, właściciel warsztatu samochodowego, miłośnik dawnej motoryzacji i realizator licznych wydarzeń. To on namówił właściciela pałacu, Grzegorza Wnęka, by impreza odbyła się na tym terenie. Jak się okazało efekt końcowy był znakomity, bo wiekowe, można rzec, w większości szlachetne pojazdy, doskonale wpisały się w klimat tego miejsca. Na kilka godzin w ogrodzie, na dziedzińcu i w parku rozlokowało się kilkadziesiąt pojazdów z bodaj najpiękniejszym fordem z 1911 roku, a więc z czasów sięgających ostatniego, dużego remontu pałacu (1909). Nie zabrakło miłośników starych traktorów z Głogówka i okolic, zresztą patrząc na tablice rejestracyjne, to przeważali właściciele zabytkowych pojazdów z powiatów krapkowickiego i prudnickiego.

– Wydawać by się mogło, że zabytek to rzecz zimna, czas miniony, coś, co odchodzi. Nic bardziej mylnego i właśnie dziś jesteśmy tego świadkami. Zabytek trwały, murowany, spotyka się z zabytkiem ruchomym i one rozgrzewają nasze serca – mówił Witold Rożałowski reprezentujący podczas imprezy starostę krapkowickiego.

Prezes Fundacji Pałacu Rozkochów Piotr Kulczyk, korzystając z okazji publicznego wystąpienia, podziękował szefowi polskiej części Euroregionu Pradziad Radosławowi Roszkowskiemu za dotychczasowe starania zmierzające do tego, by obiekt zyskał partnera na terenie Rep. Czeskiej, dzięki czemu można będzie współpracować, w celu pozyskiwania środków na realizację wspólnych inicjatyw, w tym remontów.

– Moja obecność dziś tutaj jest podwójna, też sentymentalna – mówił Radosław Roszkowski. – Rozkochów jest tym miejscem, które łączy oba powiaty – prudnicki i krapkowicki, z którym dobrze współpracujemy przy różnych inicjatywach. Kiedyś to były tereny, które należały do powiatu prudnickiego, stąd też myślę, że tak duża rola w tych działaniach, wielu prudniczan. Zależy nam wszystkim, i Krapkowicom, i Prudnikowi, żeby te tereny kwitły. Jest znakomity właściciel, którego gratuluję powiatowi krapkowickiemu, wspaniały kasztelan tego zamku, bez którego nic by się tutaj nie udało.

Uczestnicy zlotu otrzymali upominki ufundowane przez prywatnych sponsorów oraz Gminę Walce. Były gastronomia, lody z wózka retro, pałacowa kawa i dmuchaniec. Dla publiczności zaśpiewała Natalia Rygiel przy gitarowym akompaniamencie Waldemara Orłowskiego.

Najbliższa impreza w Pałacu Rozkochów to plenerowy koncert grupy Kawa z Mlekiem 18 czerwca. W sezonie obiekt dostępny jest dla turystów w każdy weekend w godz. 10:00 – 18:00.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here