Zjazd kresowych wspomnień

11

W Niemysłowicach odbył się VI Ogólnopolski Zjazd Nowosiółczan i Puźniczan (20 maja).

Głównym celem wydarzenia jest kultywowanie pamięci o rodzinnych stronach Kresowiaków, w których, w lutym 1945 r., Ukraińska Powstańcza Armia wymordowała wielu Polaków. W trakcie spotkania miała miejsce konferencja historyczna, podczas której wykład przedstawił m.in. Maciej Dancewicz, filmowy scenarzysta pochodzący z Prudnika, który wraz z Fundacją Wolność i Demokracja czyni starania zmierzające do  doprowadzenia do prac archeologiczno-poszukiwawczych w Puźnikach. Za dotychczasowy trud związany z krzewieniem patriotyzmu i polskości starosta Radosław Roszkowski uhonorował społecznika Medalem Powiatu Prudnickiego.

Wydarzenie zorganizowało Stowarzyszenie „Bukowy Las” z Niemysłowic, a Samorząd Powiatu Prudnickiego udzielił wsparcia finansowego oraz przekazał dla uczestników książki „Kresowe Sagi Prudniczan i Krnovian”.

[MATERIAŁ: MONITOR POWIATOWY OPUBLIKOWANY W TYGODNIKU PRUDNICKIM]

(fot. Powiat Prudnicki)

11 KOMENTARZE

 1. Czy w tym mieście organizuje się jakieś iwenty dla młodych ludzi, czy tylko dla starych osób?….. a później się dziwia, że młodzi uciekaja z miasta

  • masz racje nawet rajd malucha opanowal stary dyr POK i jego emeryci artysci,a on sam darowal by sobie i poszedl na laweczke do parku a nie zabiera mlodym prace no ale znajomosci robia swioje

   • Jak się nie wie, to się pisze głupoty. Rajd Maluchów to impreza PTTK, a działacze, łącznie z kol. Ryszardem nie pobierają wynagrodzenia. Głupio? Co roku zachęcamy wszystkich do zaangażowania się w organizację rajdu i jakoś z chętnymi nie jest łatwo. Widzę cię dziadku w przyszłym roku na zbiórce organizacyjnej i pokażesz jaki z ciebie aktywista. Oczywiście mile widziani młodzi! Rajd Maluchów to dzieci, mnóstwo młodych rodziców i trochę dziadków, którym też wolno cieszyć się z radości swoich wnuków. Tysiące osób, którym pod ponad 40 lat impreza bardzo się podoba i frekwencja bije rekordy, mimo że miasto się kurczy. Wystarczy obejrzeć fotografie. Wielki sukces drogi panie i nie zmieni tego, że ci żal ściska nie wiem co.

 2. Imprez dla dzieci w Prudniku jest od cholery, a co do nieco starszych młodych ludzi, to co masz na myśli? Jakie imprezy, które wygrałyby z instagramem?

 3. Prawda jest taka że na wszystkie imprezy chodzą te same babcie które nie maja co robić obiadów nie muszą gotować i prać skarpetek tak samo do kościoła chodzą a po kościele się obgadują

 4. Akcja ” Wisła” byla jednak zasadna, kto wie ilu Polaków zostało by jeszcze zamordowanych przez OUN czy UPA!?

  • Jak ci się podobają decyzje komunistycznych władz, to jeszcze dodaj, że podobało ci się wypędzenie Polaków z Kresów przez Stalina, bo przecież inaczej jeszcze wielu z naszych zostałoby zamordowanych przez Ukraińców.

 5. Myślę o Rzeczpospolitej Obojga Narodów, tej z XXI wieku , bo tamta od XVI do XVIII w. skończyła się na rozbiorach

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here