Święto Narodowe Trzeciego Maja w Prudniku

0
(fot. Grzegorz Weigt)

Uroczyste świętowanie, w środę 3 maja, o godz. 11.15 rozpoczęli tradycyjnie harcerze ze Związku Drużyn Ziemi Prudnickiej „Enigma”. Harcerski apel na Placu Szarych Szeregów z udziałem pocztów służb mundurowych jest zawsze wydarzeniem wyjątkowym. Następnie w kościele pw. św. Michała Archanioła odprawiona została uroczysta Msza św. w intencji Ojczyzny w rocznicę Uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Temat służby ojczyźnie, znaczenia wolności i odpowiedzialności, pięknie rozwinął w kazaniu proboszcz ks. dr Stanisław Bogaczewicz.

Następnie poczty sztandarowe, delegacje oficjalne, przedstawiciele władz samorządowych i mieszkańcy Prudnika przeszli na Plac Wolności. Wszystkich prowadziła Orkiestra Dęta DFK Pokrzywnica, pod batutą Andrzeja Weinkopfa. Pod Pomnikiem Żołnierza Polskiego na Placu Wolności delegacje oddały hołd tym, którzy zginęli w obronie ojczyzny, złożyły wieńce, kwiaty. Harcerze i klasa mundurowa Zespołu Szkół Rolniczych w Prudniku trzymały straż.

Przy pomniku przemawiał wiceburmistrz Prudnika Jarosław Szóstka, uroczystość prowadziła dyrektor POKiBP dr Sylwia Gawłowska Müller. W Prudnickim Ośrodku Kultury odbywała się tego dnia Kulturalna majówka. W siedzibie POK czekał na wszystkich słodki poczęstunek, a obok można było oglądać plenerową wystawę „Polska Jutra w plakacie”.

Po południu, w sali reprezentacyjnej Pałacu Fränkla miało miejsce II Prudnickie Majówkowe Czytanie fragmentów „Zemsty” Aleksandra Fredry. Uczestniczyli w nim: radna Rady Miejskiej w Prudniku Zofia Zeprzałka-Krzemień, Łukasz Kluza z Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Prudniku, poeta Ryszard Ścibor, dyrektor Muzeum Ziemi Prudnickiej Marcin Husak, wiceburmistrz Prudnika Jarosław Szóstka, Danuta Jagiełło z Klub Senior+ w Prudniku, uczniowie Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Prudniku Karolina Lewicka i Jan Janczak, dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Szybowicach Franciszek Dendewicz. Zakończeniem dnia był wieczorny koncert Łukasza Drapały z zespołem Chevy, obok wokalisty wystąpili: Tomasz Jóźwiak (gitary akustyczna i elektryczna) i Maciej Cierlecki (bas i klawisze). Zdjęcia z koncertu na profilu fb „Tygodnika Prudnickiego”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here