[FOTO/WIDEO] O wartowniku SS z Auschwitz, który za obozowymi drutami badał życie ptaków

0

Wartownik obozu Auschwitz bez reszty oddający się pasji badania życia ptaków. Günther Niethammer. Śladem tej postaci poszły dwie osoby – Beata Dżon-Ozimek i Michał Olszewski.

We wtorek 16 maja w Miejskiej i Gminnej Bibliotece Publicznej w Prudniku odbyło się spotkanie autorów książki pod tytułem: „Ptaki krzyczą nieustannie: Historia Günthera Niethammera, esesmana i ornitologa z Auschwitz”. Spotkanie ciekawe, bo przez pryzmat bohatera książki próbujące odpowiedzieć na uniwersalne pytania dotyczące wojen, wydarzeń do nich prowadzących, pogodzenia doskonałego wykształcenia i wysokiej kultury jednostki z przyzwoleniem na systemowy bezmiar cierpień, czasem społeczne wyparcie winy po wojnie. Olszewski bez trudu przywołał te same schematy II wojny światowej i obecnie trwającego krwawego konfliktu w Ukrainie. W kraju oprawcy, Rosji, przez lata modelowano postawy społeczne, które doprowadziły do tego, że dziś większość obywateli tego kraju akceptuje i czynnie wspiera agresję swojego państwa na sąsiada.

O spotkaniu w Prudniku napiszemy więcej w kolejnym numerze gazety, natomiast ciekawych wypowiedzi autorów odsyłamy do nagrania, które przedstawiamy powyżej. Warto na koniec dodać, że promocja książki cieszyła się sporym zainteresowaniem publiczności.

Książkę można kupić zamawiając egzemplarz w lokalnej księgarni, na przykład w Prudniku „Na Zapleczu” przy ul. Piastowskiej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here