Rodzaje plastiku

0
(mat. Gmina Prudnik)

Plastik jest jednym z najczęściej stosowanych materiałów na świecie, jednak jego przetwarzanie i usuwanie z powrotem do natury jest trudne i często stanowi problem dla środowiska.

Plastiki dzielimy na różne rodzaje, w zależności od ich właściwości i sposobu produkcji. Oto kilka przykładów:

  • polietylen (PE) – to jeden z najczęściej stosowanych rodzajów plastiku. Występuje w postaci folii, worków, opakowań i butelek. Jest stosowany między innymi w produkcji torebek na zakupy, koszy na śmieci, czy butelek z napojami.
  • polipropylen (PP) – jest stosowany w produkcji m.in. pojemników na żywność, butelek, czy folii.
  • polichlorek winylu (PVC) – to jeden z najbardziej szkodliwych dla środowiska rodzajów plastiku. Jest stosowany m.in. w produkcji rur, okien, drzwi, czy folii.
  • polistyren (PS) – jest stosowany w produkcji m.in. talerzyków, kubków jednorazowego użytku, czy opakowań na żywność.
  • polietylen tereftalanu (PET) – jest stosowany w produkcji butelek na napoje, czy opakowań na żywność.

Na poniższych grafikach znajdziesz najczęściej używane rodzaje plastiku i ich oznaczenia na produktach. Z nich dowiesz się, dlaczego zabawek nie można wyrzucać do żółtego pojemnika.

Warto zaznaczyć, że nie wszystkie rodzaje plastiku są tak samo szkodliwe dla środowiska. Przykładowo, polietylen i polipropylen są stosunkowo łatwe do przetworzenia i mogą być poddawane recyklingowi, natomiast polichlorek winylu jest bardzo trudny do rozkładu i jego wytwarzanie i utylizacja powoduje szkodliwe dla środowiska związki chemiczne.

Dlatego też, aby ograniczyć negatywny wpływ plastiku na środowisko, warto ograniczać jego zużycie i wybierać produkty wykonane z bardziej przyjaznych dla środowiska materiałów, takich jak na przykład papier, drewno czy metal. Miejmy na uwadze, że każda decyzja i każde działanie w kierunku zmniejszenia ilości wytwarzanego przez nas plastiku ma ogromne znaczenie dla środowiska i przyszłych pokoleń.

Materiał informacyjny Gminy Prudnik kampanii #Prudnik_oDgarnięty (13)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here