Śladami Mistrzów Pogranicza

0
(fot. Grzegorz Weigt)

Powiat prudnicki jest wydawcą dwóch kolejnych książek: „Kolarstwo. Śladami Mistrzów Pogranicza” oraz „Eryk Murlowski – biografia Mistrza monocykli i jujitsu, regionalisty i społecznika”. Promocja obu publikacji miała miejsce w poniedziałek 27 lutego w Muzeum Ziemi Prudnickiej.

Na promocję tych publikacji samorządu powiatu prudnickiego przybyło blisko 150 osób. Spotkanie prowadził starosta Radosław Roszkowski, który witał bardzo zasłużone postaci ze świata sportu, wybitnych kolarzy, trenerów, działaczy i ich rodziny. Tych nazwisk, osób było bardzo wiele. Zapewne wszystkie znalazły się w wydanej właśnie książce, lub znajdą się w drugim tomie tego wydawnictwa. Bo już wiadomo, że drugi tom będzie. W każdym bądź razie starosta już taki zamiar zapowiedział mówiąc np. o planowanych rozmowach z Henrykiem Jagielskim, Dariuszem Paściakiem i innymi. Bardzo dobrze, że większość tych wymienianych przez starostę osób była obecna na spotkaniu w Prudniku. Co zresztą miało wpływ na to, że sala muzealna wypełniona była ponad miarę. Były rodziny śp. Stanisława Szozdy i Franciszka Surmińskiego, była Katarzyna Murlowska. Byli radni powiatowi i miejscy (z wiceprzewodniczącymi Edwardem Mazurem i Antonim Sokołowskim). Wśród obecnych także goście reprezentujący inne dziedziny sportu i nie tylko.

Oczywiście byli obecni autorzy publikacji (niestety nie przybył Jan Siekaniec). Poza tym, że każdy z gości otrzymał egzemplarze książek, jak zawsze bardzo porządnie wydanych (obok bogatej treści, także z ogromnym wyborem zdjęć), to autorzy krótko opowiedzieli o sprawach, o których z pasją pisali. Głos zabrali: Daniel Rychta (jeden z autorów czeskich), Bogdan Kociński, Bartosz Sadliński i Janusz Stefanko. Na spotkaniu obecna była także Anna Kocińska-Szolc, reprezentująca Zrzeszenie Wojewódzkie LZS i tu kolejna zapowiedź wydawnicza starosty Roszkowskiego: za ok. miesiąc będzie miała miejsce promocja książki dotycząca Ludowych Zespołów Sportowych. Roszkowski zapowiedział też wydawanie, tym razem jako Euroregion Pradziad książek dotyczących większego regionu niż ziemia prudnicka, Opolszczyzny.

Podczas spotkania o tradycjach kolarskich Prudnika opowiadał też Mieczysław Matczak. Z kolei dyrektor Muzeum Ziemi Prudnickiej Marcin Husak zaprosił na wystawę stałą w prudnickim muzeum poświęconą Stanisławowi Szoździe: „Stanisław Szozda – krótka historia wielkiego sukcesu”.

Ważna informacja na koniec: dzisiaj we wtorek 28 lutego, o godz. 18.00 w Kino Diana w Prudniku odbędzie się kolejna promocja. Tym razem będzie to książka „Kresowe Sagi Prudniczan i Krnovian”, będąca pokłosiem ogłoszonego przez Starostwo Powiatowe konkursu, związanego z upamiętnieniem dziejów rodzin, które przybyły na teren Prudnika i sąsiedniego, czeskiego Krnova, z dawnych Kresów Wschodnich II RP.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here