Przydomowy kompostownik

13
(mat. Gmina Prudnik)

Coraz bliżej wiosna, więc warto zastanowić się nad założeniem kompostownika w naszych ogrodach.

Kompostownik może być ważną częścią Twojego ogrodu. Jest to naturalny sposób na recykling i ponowne wykorzystanie domowych odpadów spożywczych, takich jak skórki warzyw, skorupki jaj czy fusy z kawy.

Kompostowanie jest również korzystne dla środowiska, ponieważ zapobiega trafianiu odpadów na składowiska, gdzie będą one wytwarzać szkodliwe gazy cieplarniane. Kompostowanie pomaga zmniejszyć ilość wyrzucanych śmieci, co oznacza mniej odpadów, które trzeba spalić lub zakopać w ziemi i co najważniejsze dla Twojego portfela, za które trzeba zapłacić.

Ale to nie jedyne pozytywne strony…

Stosowanie kompostu w ogrodzie poprawia strukturę gleby poprzez zwiększenie jej zdolności do zatrzymywania wilgoci i składników odżywczych. Zachęca również do aktywności mikrobiologicznej w glebie, co pomaga roślinom wyhodować silniejsze korzenie i zdrowsze liście. Efektem końcowym są zdrowsze rośliny, które są bardziej odporne na szkodniki i choroby.

Masz już w swoim ogrodzie kompostownik? A może w tym roku spróbujesz?

Materiał informacyjny Gminy Prudnik kampanii #Prudnik_oDgarnięty (8)

13 KOMENTARZE

 1. A czy ZUK wyposaży nas w kompostowniki i będzie odbierać od nas kompost ? Ja tam mogę kompostować. Ale mi kompost nie jest potrzebny. Poza tym 80% ogrodów na bogatych dzielnicach Prudnika jest typowo ozdobnych. Może pójść Czeskim przykładem kompostować na wysypiskach i sprzedawać kompost rolnikom w dużych ilościach ? Bzdurna ta wasza akcja z odpadami. Przed durną reformą śmieciową i segregacją śmieciarka przejeżdżała 2x w miesiącu moją ulicą i zabierali wszystko. Dziś przy segregacji czasem jest nawet 14 przejazdów miesięcznie i nie zabierają wszystkiego. Ile to paliwa i emisji CO2 i spalin. Może czas zreformować segregację i wprowadzić innowację i oszczędności w ZUK ??? Zacząć porządnie prowadzić PSZOK i zarabiać na zebranych odpadach. Bo dzisiejszy PSZOK pracuje na 1/100 gwizdka i możliwości. Nie biorą wszystkiego i dla ludzi mają z wielką łaską otwarte 2 czy 3 dni w tygodniu. Człowiek ładuje przyczepkę elektro i na bramie się dowiaduje że dziś nie ma odbioru i przyjechać za dwa dni. Chore….. W cywilizowanych krajach na odpadach się zarabia. Ale u nas widocznie nie.

  • Witam. Proszę po naszym mieście Prudnik nie spodziewać się zbyt wiele tak jak i od niektórych mieszkańców, którzy nie są edukowani oraz władzy etc… Miasto jest sto lat do tyłu, pod każdym względem i nie rozwija się w ogóle np.
   (widać było w Prudniku system odśnieżania, szczególnie SM na Sójczym Wzgórzu) hahahaa, totalna porażka.

  • Przydomowy kompostownik, dalej nie jest rozwiązaniem dla osób mieszkających w bloku. Może w piwnicy?? ?????
   Stojące śmietniki na osiedlach w których jest wszystko włącznie z jedzeniem to tylko rozwój szczurów i innego syfu… no ale jak ludzie rzucają z balkonu resztki z obiadu dla kotów i szczurów to właśnie brak im tej edukacji !!!

  • Za kompostownik będzie ulga, trzeba będzie samemu kupić lub zrobić. Nie duża cena na allegro w okolicach 100 zł można taki nabyć.

   Nikt nikogo nie zmusza, do kompostowania, Tak 80% w mieście to domy eleganckie z małymi działkami, kompostownie mają być rozwiązaniem dla dużych działek na wsiach gdzie jest bardzo duża nadprodukcja BIO.

   Ps. Na 5 arowej działce też można założyć kompostownik.

   Co do ilosci odbierania śmieci, w ciągu tylko 4 lat odbieramy zaczliśmy odbierac miasta o 1500 ton śmieci więcej, być może to jest powód? Coraz więcej konsumujemy, kupujemy przez internet. Ile to co2 się zaoszczędzi jeśli będą kompostownie? Bardzo dużo.

  • w którym cywilizowanym kraju się na odpadach zarabia? Dlaczego te cywylizowane kraje te odpady pchają do Polski?

  • Illon a czy akcja bzdurna? Raczej potrzebna jeśli 100% mieszkańców zadeklarowało że segreguje śmieci a de facto segreguje je dobrze naparwdę mała ilość mieszkańców.
   Z analizy wynika jasno 65% śmieci odbieranych przez miasto to śmieci zmieszane.
   tylko 35 procent do bio, gabaryt, plastik etc.
   Na zachodzie proporcja jest odwrotna….

   • Dokładnie Paweł 100% racji w tym co Pan napisał !
    PS: Do segregowania odpadów w Prudniku względem deklaracji ludzi to jeszcze daleka droga, widać kto segreguje kto nie… Pozdrawiam Pana, Panie Pawle.

 2. To prawda Prudnik się cofa a nie rozwija po co tu centrum przesiadkowe kto tu będzie wysiadał …miasto jest brudne, zaśmiecone może część osób tak wywala śmieci tony butelek po alkoholu totalnie brak kultury i edukacji nie mówiąc brzydko że jest obsrane przez pieski po których nikt nie sprząta

  • Zbyszek, jacy mieszkańcy, takie miasto. Niestety. Ludzi, którym cokolwiek zależy na swoim otoczeniu i coś robią, by to zmienić, jest niewiele. Większość ma to, przepraszam, dupie. W innych miastach jest podobnie. Czasem może czyściej jest w centrach, bo miasta stać na większą liczbę pracowników służb komunalnych i przez to jest lepsza organizacja pracy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here