Bądź odpowiedzialnym konsumentem!

10
(mat. Gmina Prudnik)

Być może nie zdajesz sobie z tego sprawy, ale jako mieszkaniec gminy i konsument masz bardzo duży wpływ na swoje otoczenie.

Nasze codzienne zachowania i wybory mają wpływ na środowisko naturalne, a także na innych – nasze rodziny, przyjaciół i współpracowników. Na dzisiejszych slajdach przedstawiamy drobne zmiany, które możesz wprowadzić do swojego życia i do swojego domu. W ten sposób stajesz się bardziej odpowiedzialnym konsumentem, który dba o środowisko i najbliższą okolicę.

 • segreguj odpady zgodnie z ogólnopolskimi zasadami. Dzięki temu stają się wartościowymi surowcami wtórnymi i mogą być wykorzystane ponownie.
 • nie wyrzucaj do kontenera, m.in. zużytych baterii, lekarstw, sprzętu agd i rtv. Możesz je oddać do PSZOK-u lub zostawić w sklepach z tego typu produktami.
 • jeżeli masz możliwość, załóż w swoim ogrodzie kompostownik. Ograniczając ilość odbieranych odpadów, jednocześnie wytwarzasz dobrej jakości nawóz. Odsyłamy do poprzedniego wpisu, w którym możesz przeczytać o kompostowaniu.
 • jeśli coś możesz uratować, spróbuj to naprawić zamiast wyrzucać. Jest wiele rzeczy, które możesz zrobić samodzielnie. Pomocne mogą być tutoriale na YouTube i na innych stronach w Internecie. Jeśli z jakąś naprawą sobie nie radzisz – poproś o pomoc specjalistę. W ten sposób dbając o środowisko, pomożesz też lokalnemu przedsiębiorcy.
 • pamiętając, że najlepsze odpady to takie, które w ogóle nie powstają, zastanów się, co możesz zrobić z niepotrzebnymi ubraniami. Możesz przekazać je potrzebującym, wymienić ze znajomymi lub sprzedać w popularnych aplikacjach.

Zerknij też na stronę nasześmieci – znajdziesz tam wiele wartościowych treści, które pomogą ci być jeszcze bardziej świadomym konsumentem.

Materiał informacyjny Gminy Prudnik kampanii #Prudnik_oDgarnięty (9)

10 KOMENTARZE

 1. Niech ten syto sponsorowany bałwan – autor tej żenującej publikacji zajmie się ilością KUBŁÓW na śmieci w Prudniku! Ulica Polna – ZERO kubłów na śmieci, ulica Karola Miarki – ZERO kubłów na śmieci, ulica Powstańców Śl.- JEDEN kubeł na śmieci (sic!)! Segregacja śmieci odbywa się pod tunelem kolejowym, gdzie łebki zostawiają odpady po towarach nabytych w pobliskim MC, a wiatr rotuje nimi wedle fantazji. Trochę rzetelności, Bałwanie!

  • bezimienny antybałwanie. Artykuł nie jest sponsorowany. Jest za darmo, ponieważ Tygodnik Prudnicki wie czym jest społeczna odpowiedzialność biznesu.
   Co więcej same akcja jest realizowana w ramach prac społecznych/ bądź też w ramach codziennych obowiązków pracowników ZUK i Gminy Prudnik.

   Podpiszesz się bohaterze swoim imieniem i nazwiskiem? 🙂

  • Na Polnej to dla kogo mają być kosze? Kto tam chodzi poza mieszkańcami tej oderwanej od całej reszty miasta uliczki? Mieszkańcy mają tam własne pojemniki na odpady, więc te na ulicy byłyby zbyteczne. Dałoby się kilka koszy i jak wszędzie indziej blisko domków w Prudniku zaraz by się wypełniły workami ze śmieciami. Ludzie to faktycznie bałwany, bo płacą za śmieci, ale i tak z przyzwyczajenia muszą wywalić gdzie indziej, bo wydaje im się, że to cwane.

 2. Kiedyś zwróciłam uwagę jednemu z prudnickiej radnych że na osiedlu wzdłuż nowej drogi koło basenu Sójka nie ma żadnego śmietnika to dlatego na tym terenie jest pełno śmieci na trawnikach i usłyszałam że nie ma tu kubłów bo widocznie takie są przepisy ???

 3. PSZOK w Prudniku jest w złym miejscu. Daleko za miastem ze złym dojazdem. Do tego nie codziennie otwarty. I ktoś ma dymać np. z Grunwaldzkiej pod Trzebine żeby oddać sześć bateryjek r6 z walmana Sony ? Na każdym osiedlu pojemniki na elektro i baterie powinny być. Zacznijcie od reformy ZUKu !!! Można zrobić sklep gdzie będzie się sprzedawało za nieduże pieniądze rzeczy co ktoś nie potrzebuje i je odda do sklepu a jeszcze się nadają do użytku. Dostaną drugie życie. Zmniejszy się ilość śmieci i produkcja CO2. Dużo jest rozwiązań. Ale w ZUK kreatywnych ludzi brak.

  • PSZOKi lokalizuje się na obrzeżach, bo to odpady. Jeszcze tego brakowało, żeby śmietnisko robić blisko centrum, bo komuś jest daleko. W Prudniku to nie niespodzianka, że PSZOK powstał tam, gdzie powinien był powstać, czyli na wysypisku śmieci. W gminie Głogówek PSZOK jest Racławicach, trzy wioski za miastem i nikt nie płacze. Sklep 🙂 Ty to masz głowę. To nie Indie, gdzie biedne dzieci rozkładają na części pierwsze komputery i na tym zarabiają drobne drahmy. Jak uważasz, że to taki interes na sklep, to załóż, a nie sadzisz intelektualne kartofle. Jeszcze otwórz sklep z makulaturą i butelkami. Będziesz bogaty!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here