W Prudniku padł rekord temperatury w Polsce. Tylko czy zostanie uznany?

0
Punkt przy ul. Żołnierskiej w Prudniku odnotował temperaturę 18,9 st. C! (mat. Starostwo Powiatowe w Prudniku)

W Prudniku najprawdopodobniej doszło do pobicia polskiego rekordu wysokości temperatury powietrza w styczniu. W nocy z 31 grudnia na 1 stycznia odnotowano tu 18,9 st. Celsjusza!

Media informują o rekordowo wysokiej temperaturze w Głuchołazach 18,7 st., ale to w sąsiednim Prudniku odnotowano wyższy wynik. Według pomiaru powiatowego punktu meteo przy ul. Żołnierskiej w Prudniku (na terenie Komendy Powiatowej PSP) w sylwestrowo-noworoczną noc o godz. 3:50 zestaw urządzeń odnotował temperaturę 18,9 st.!

Meteorolodzy zgodnie uznają, że główną przyczyną lokalnego ocieplenia był wiatr fenowy, który w nocy przemieszczał ciepłe masy powietrza z wyżej położonych Sudetów na niziny.

Dotychczasowy rekord temperatury w styczniu w Polsce dotyczył Pszenna koło Świdnicy i odnotowany został 6 stycznia 1999 r. – 18,6 st. C. Czyżby więc nowy rekord Polski padł w Prudniku? Watro prześledzić odnotowane temperatury w innych podsudeckich miejscowościach. O uznaniu rekordu może decydować punkt mierzenia temperatury. W Głuchołazach dotyczył on stacji Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Stacja w Prudniku nie należy do państwowego systemu pomiarów meteorologicznych.

[AKTUALIZACJA, 2.01.2023] 2 stycznia o godz. 12:42 w Prudniku przy ul. Żołnierskiej odnotowano temperaturę 19,6 st. C.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here