Prawo i Sprawiedliwość porównuje się z rządami PO-PSL. Chodzi o politykę socjalną

9
(fot. Andrzej Dereń)

Właśnie mija 10 lat od wprowadzenia reformy emerytalnej przez Platformę Obywatelską i PSL, którą należy oceniać jako bardzo szkodliwą dla naszego społeczeństwa – komentowała podczas porannej konferencji prasowej prudnicka posłanka Prawa i Sprawiedliwości Katarzyna Czochara. – W ramach tej reformy chciano zreperować budżet państwa kosztem obywateli, ludzi którzy bardzo ciężko pracowali. Reforma zakładała podwyższenie wieku emerytalnego dla kobiet aż o siedem lat, a dla mężczyzn o dwa lata.

Posłanka przypomniała o wprowadzonym w czasach rządów PO-PSL obowiązku szkolnym dla dzieci w wieku sześciu lat, a to oznaczało, że w przypadku kobiet ich czas pracy faktycznie wydłużono nie o siedem, a osiem lat. Prawo i Sprawiedliwość po dojściu do władzy ponownie obniżyło wiek emerytalny.

PiS punktuje politycznych konkurentów w temacie emerytur.

– Minimalna emerytura „na rękę” za PO-PSL w 2007 roku wynosiła 524 zł, w 2015 roku już za rządów Prawa i Sprawiedliwości minimalna emerytura wynosiła 757 zł. W 2023 r. od 1 marca minimalna emerytura wyniesie 1445 zł, co oznacza wzrost o 91 proc. Przy uwzględnieniu 13. i 14. emerytury oraz waloryzacji, ta emerytura średnioroczna wyniesie 1648 zł, czyli będzie wzrost o 118 proc. – wylicza radna gminy Prudnik Ludmiła Lisowska.

Posłanka porównywała wielkości corocznych podwyżek emerytur z czasów poprzedniej i obecnej władzy, wtedy w groszach, kilku, kilkunastu, czasem 20. złotych, w tym roku minimum to 250 zł brutto. Przypomniała też o programach prospołecznych skierowanych do seniorów, jak darmowe leki w chorobach przewlekłych dla osób powyżej 75. roku życia, zasiłek pielęgnacyjny, czy kartę dużej rodziny.

Radny powiatowy Józef Meleszko zauważył, że rząd już zapewnił o utrzymaniu przywileju wypłaty 13. i 14. emerytury w tym roku: – Myślę, że nasi emeryci odbierają te działania pozytywnie i rząd idzie w tym kierunku w dobrą stronę.

Opozycja krytykuje rządową politykę socjalną, jako kosztowną dla budżetu państwa i coraz bardziej obciążającą aktywną zawodowo grupę społeczeństwa, jednak z uwagi na niepopularność decyzji zmierzających do ograniczania świadczeń socjalnych nie zamierza ich ukracać. Wymienione wyżej podwyżki w części pożera wysoka inflacja.

9 KOMENTARZE

 1. W 2007 roku najniższa emerytura wynosiła 524 zł a masło kosztowało 2,5 zł więc można było kupić 209 kostek masła. Za emeryturę teraźniejszą najniższą 1445 zł masło kosztuje 7 zł czyli można kupić 206 kostek masła. W 2007 roku 524 zł starczyło na tonę węgla. Dziś 1445 zł chyba nie starczy na tonę węgla. Więc gdzie tu jest ten wasz sukces ? Chyba propagandowy.

 2. Waloryzacja jest uzależniona od inflacji więc 118% to sukces tylko dla tych co nie myślą samodzielnie (czyt. wyznawców PIS). Paliwo po 8 zł to też wielki sukces, brak kasy z UE bo zero walczy z wolnymi sądami. Długo by można wymieniać ich sukcesy. Dojnej zmianie na pewno żyje się lepiej.

 3. Ciekawe, czy komentujący oraz redakcji tygodnika pobierają 500+, 300+, 13 i 14 emerytury, dodatek na węgiel i wiele więcej… Jeżeli tak krytykujecie to bądźcie sprawiedliwi i niczego nie bierzcie bo przecież wam to tylko zawadza

  • Ja płacę co miesiąc w kilkuosobowej firmie prawie 15 000 miesięcznie na ZUS, poza tym podatki, opłaty urzędowe i kilka innych obciążeń. Cały dochód to wszystko zżera. Emeryturę może dożyję, dziecko już wyrosło, w domu mam centralne z ciepłowni, więc prawie z niczego nie korzystam. Już wiesz, skąd te wszystkie prezenty masz? Ode mnie, stanowczo za wiele. Wybory za pasem, czas głosować na tych, którzy ograniczą to rozpasanie.

   • Brawo. Choć jeden ma głowę na karku. PiS nie jest partią przeciębiorców i ludzi myślących normalnie. Ale wyznawcy PiS nigdy tego nie zrozumieją.

  • Te twoje dodatki to makulatura dla biedaków. Żeby pozyskać elektorat za parę groszy. 300 500 czy 3000 to żadna kasa. Tylko mega biedak będzie z tego zadowolony i usatysfakcjonowany ile to nie dostał. 3000 zł to jedna dobra opona do samochodu. 300 zł to jeden litr wody z lodowca do picia. 500 zł to flakon perfum średniej jakości.

  • 500 plus i te dodatkowe emerytury pochodzą z podatków wszystkich /no prawie wszystkich/ więc dlaczego inni nie mieliby korzystać. To nie PiS rozdaje swoje pieniądze, tylko doi Państwo, a przy okazji rozdaje ochłapy, by lud nadal go popierał. Te tanie chwyty nadal są skuteczne.

 4. To wybitni prudniccy naukowcy pisowscy: prof. Czochara, prof. Meleszko i prof. Lisowska. Z tymi waszymi wykładami to na wieś, gdzie młodzież wyjechała do pracy w Niemczech, Anglii i innych państw. Dzielicie kasę za za nasze podatki i pracę tych którzy jeszcze są w Polsce. Pani posłanko ile interpelacji złożyła pani w sejmie, ile razy zabrała pani głos w trakcie sesji parlamentarnej na temat ustawy o ochronie osób niesprawnych. Ja juz radia OPOLE nie słucham, bo jak pani bierze udział i zabiera głos , to tylko”wyśta rzadzili tyle lat” i nic więcej sensownego. Te 13 i 14 to waszym dziecim i wnukom bokiem wyjdą. Amen

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here