Co zrobić z choinką po świętach?

0
(mat. Gmina Prudnik)

Żywa choinka, najpiękniejszy symbol Świąt Bożego Narodzenia, jest niestety bardzo krótkotrwałą ozdobą. Cieszy oczy i umila spędzanie czasu w domu przez kilka do maksymalnie kilkunastu dni.

Później gubi igły i traci swoje walory estetyczne. Co wtedy z nią zrobić? Choinkę po świętach można wykorzystać do ochrony innych roślin. Gałązki (jeśli posiadają jeszcze igły) oddziela się od pnia i używa jako osłon przeciwmrozowych dla bylin, roślin cebulowych czy niskich krzewinek. Mniejsze, zdrewniałe fragmenty (jak również igły) można ułożyć w pryzmach kompostowych. Jeśli kompost jest dość jednorodny i powstał z roślin iglastych, można stosować go jako ściółkę lub nawóz dla roślin kwasolubnych. Grubsze pędy i pień zazwyczaj są palone. Można odłożyć gałęzie, by latem użyć ich jako podpór do roślin lub pociąć całe drzewko, a ścinki ułożyć w stos, w którym zamieszkają owady.

Czy można wyrzucić choinkę na śmietnik jeśli poprzednie pomysły nie przemawiają do mnie? Tak. Informujemy, że odbiór choinek świątecznych od właścicieli nieruchomości w zabudowie jednorodzinnej będzie odbywał się w dniu odbioru odpadów wielkogabarytowych, wynikającym z obowiązującego harmonogramu:

  • 23 – 27.01.2023 – na terenie poszczególnych rejonów miasta,
  • 20 – 24. 02. 2023 – na terenie poszczególnych sołectw.

Jeśli nie chcesz czekać, choinki można również oddać do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych mieszczącego się w Prudniku przy ul. Wiejskiej (w sąsiedztwie składowiska odpadów) we wtorki i piątki od 8.00 do 15.00 i w pierwszą sobotę miesiąca od 8.00 do 12.00.

Materiał informacyjny Gminy Prudnik kampanii #PrudnikoDgarnięty (1)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here