Nowy numer „Tygodnika Prudnickiego” do kupienia od środy (7 grudnia)

1

Drogi, kanalizacja, stadion…

W 2023 r. Gmina Prudnik kontynuować będzie szereg inwestycji oraz przystąpi do realizacji kilku nowych. O czym jeszcze można przeczytać w nowym wydaniu „Tygodnika Prudnickiego” piszemy poniżej (7 grudnia):

 • Ruszyła sprzedaż węgla. W gminach ziemi prudnickiej można już kupić węgiel po preferencyjnych cenach nie przekraczających 2000 zł za tonę.
 • Ludzie kultury ziemi prudnickiej nagrodzeni Wysypał się worek nagród dla animatorów i twórców kultury ziemi prudnickiej. Z nagrodami dla nich pospieszył marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła.
 • Nagroda dla Białej za były kościół ewangelicki. Gmina Biała zyskała w oczach jury nagradzającego efekty inwestycji w przestrzeni publicznej.
 • Porządzą pół roku dłużej. Większością głosów koalicji rządzącej sejm przegłosował ustawę o wydłużeniu obecnej kadencji samorządu o pół roku.
 • „Fortex” – firma z tradycją i doświadczeniem. Firma „Fortex” powstała na fundamencie znanych w całej Polsce Zakładów Przemysłu Bawełnianego „Frotex” z Prudnika, przedsiębiorstwa z 160-letnią tradycją, które po zakończeniu II wojny światowej zatrudniało ponad 4 tys. pracowników. Niestety w 2010 r. ZPB „Frotex” ogłosił upadłość i aby całkowicie nie zapomnieć o tradycjach tekstylnych w mieście i ocalić choć namiastkę tej historii, byli pracownicy ZPB „Frotex” postanowili otworzyć małą firmę i nadali jej nazwę podobną, bliską ich sercu – „Fortex”.
 • 10 lat agencji. Prudnicka Agencja Sportu i Promocji, z zaliczeniem działalności jej poprzednika – Agencji Promocji i Rozwoju gminy Prudnik, obchodzi właśnie 10-lecie istnienia.
 • Jarmarki w Prudniku i Białej. Trwa sezon przedświątecznych jarmarków. Gazeta publikuje relacje z kiermaszowych wydarzeń w Prudniku i Białej.
 • Grabinowy Zakątek. W bialskiej grabinie jednym z efektów realizowanego, polsko-czeskiego projektu, było powstanie pięknego, rekreacyjnego zakątka z wiatą.
 • Wojna na Ukrainie: Zaczęło się… Zaczęło się 24 lutego o godzinie 5.07. Bombardowano Borispol. Szczególnie zaciekle bombardowano Aeroport-Borispol. Irina Sivozdrav relacjonuje – opowiada, że od kilku dni wojna wisiała na włosku.
 • Sztuka: Artystyczne inspiracje dobiegają końca. Projekt pod nazwą Artystyczne Inspiracje realizowany był w Gminnym Ośrodku Kultury w Walcach od początku 2022 roku.
 • Dwadzieścia lat powiatowego wolontariatu. W piątek (25 listopada) w Kinie „Diana” w Prudniku zorganizowano galę XX-lecia Powiatowego Wolontariatu.
 • „Czwórka” – 63 lata z imieniem Marii Konopnickiej. Szkoła Podstawowa nr 4 w Prudniku oficjalnie podsumowała obchody Roku Marii Konopnickiej. Wydarzeń z tym związanych było co nie miara.
 • Turystyka: Wędrówka do Świętego Mikołaja. Rajdy Mikołajkowe PTTK Oddział Sudetów Wschodnich w Prudniku cieszą się długoletnią tradycją. W tym roku, 3 grudnia, już po raz 38., liczna grupa młodych turystów ze szkolnych kół krajoznawczo-turystycznych i dzieci w wieku przedszkolnym, wyruszyła na „Wędrówkę do Świętego Mikołaja”.
 • Urodziny Basi Damszel. Po raz kolejny zadrżały mury PTTK przy ul. Traugutta. Tym razem przy śpiewie „Sto lat!” dla solenizantki.
 • Archiwum Odkrywcy: Do pieca zamiast węgla i drewna. W dobie kryzysu węglowego warto wrócić pamięcią do rozległego niegdyś zagłębia wydobycia tej skały na… ziemi prudnickiej. Nie wierzycie? Przeczytajcie!
 • Franciszkańska seria: Apostoł jednoczonej Europy. Tak, zjednoczenie Europy wokół wspólnych wartości, realizował już dawno temu Kościół. Dziś o kolejnym zeszycie z serii ojca Antoniego9 Dudka pt. „Franciszkańskie zeszyty z Głubczyc”, dotyczącym postaci św. Jana Kapistrana, który przybył także do Głubczyc.
 • Rok Romantyzmu Polskiego. Ile romantyzmu w nas? Kończy się ustanowiony 17 listopada 2021 r. przez Sejm RP Rok Romantyzmu Polskiego. W roku 2022 przypadły dwusetne urodziny tej epoki, związane z ukazaniem się w 1822 r. w Wilnie takich utworów jak: „Romatyczność”, „Powrót taty”, „Świtezianka”, „Pani Twardowska” Adama Mickiewicza.
 • Sport (piłka nożna): Na dobre i na złe z Pogonią Marcina Rudzkiego. Marcin Rudzki pół życia był związany z Pogonią, w której ustanowił trudne do pobicia sportowe rekordy. Przez 23 lata rozegrał w naszym klubie 600 mistrzowskich spotkań i zdobył 290 bramek.
 • Sport (koszykówka): Demolka na powitanie. Poloniści „załatwili sprawę” już w pierwszej kwarcie. (Pogoń Prudnik – Sudety Jelenia Góra)
 • Sport (koszykówka): Tylko Smyk bez porażki. W meczu dwóch niepokonanych drużyn w 3. lidze opolskiej prudnicki Smyk rozgromił Basket Lubliniec.

>> TYGODNIK PRUDNICKI W E-PRENUMERACIE TANIEJ. SPRAWDŹ!!! <<

1 KOMENTARZ

 1. W dn 25 listopada tego roku, ,Nasze Miasto Prudnik pisalo: Byla Pokrzywna jest Moszczanka, stary dworzec PKP zmienil powiat i jeszcze ze jedna chalupka przynalezy teraz do wsi Moszczanka, baty ,oplaty ,ect.To teraz jest okazja skoro to juz powiat Prudnicki, zrobic cos dla obywateli powiatu w ramach niewykorzystanego ” potencjalu turystycznego”, mam na mysli budowe przystanku kolejowego Moszczanka, jesli to juz nie jest Pokrzywna, nie chcialbym za rok przeczytac : ze budynek dworca dzis obchodzi 110 lat , a chalupka dalej przynalezy do powiatu Prudnik ,no takie powielenie wiadomosci o bylej w zasadzie stacji kolejowej na dzien dzisiejszy z 109 letnim rokiem budowy!!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here