Regionalna Biblioteka Ziemi Prudnickiej jeszcze bogatsza

0

Starostwo Powiatowe w Prudniku zaprasza na spotkanie promocyjne dwóch nowych wydawnictw lokalnych – kolejnych tomów „Wielkiej Księgi Opozycji na Pograniczu” i historii prudnickiej Pogoni.

„Wielka Księga Opozycji na Pograniczu” t. IV

Koniec roku obfituje w nowości wydawnicze. Regionalna Biblioteka Ziemi Prudnickiej wzbogaciła się o kolejny tytuł. Samorząd Powiatu Prudnickiego wydał czwarty tom „Wielkiej Księgi Opozycji na Pograniczu”. To niezwykle cenny cykl historyczny pogranicza polsko–czeskiego redagowany przez Radosława Roszkowskiego, którego współautorami są Zbigniew Bereszyński, Janusz Sanocki, Jakub Forystek, Ryszard Kasza oraz Julian Golak. Najnowszy tom to wynik poszukiwań i zgromadzenia dokumentów, informacji, fotografii, zapisu relacji świadków z wydarzeń z lat 1945–1989, m.in.: z marca 1968 r., gdy wojska Układu Warszawskiego napadły na Czechosłowację. Odkrywane są kolejne karty historii Solidarności na Ziemi Prudnickiej i Opolszczyźnie. Szczególnie cenne są wspomnienia z internowania, nieżyjącego już Janusza Sanockiego. Większość materiałów nie była dotąd publikowana.

„Pogoń Prudnik – Historia klubu” cz. III

Tworzona z inicjatywy starosty prudnickiego Radosława Roszkowskiego Regionalna Biblioteka Ziemi Prudnickiej jeszcze w grudniu br. wzbogaci się o kolejną wyjątkową pozycję. „Pogoń Prudnik. Historia klubu” cz. III to długo wyczekiwana przez wszystkich fanów sportu, publikacja Samorządu Powiatu Prudnickiego. Jest kontynuacją dwóch poprzednich, na stronach których zawarto historię piłki nożnej i koszykówki. Najnowszy tom, to nie tylko uzupełnienie i aktualizacja poprzednich części, ale też historia kolejnych dyscyplin sportowych klubu, o których mało kto dziś wie, np. hokeja na lodzie czy boksu.
W ramach projektu, dla utrwalenia wspólnego dziedzictwa sportowego pogranicza, zorganizowano Polsko – Czeską Galę Sportu, która odbyła się w lutym br. Podsumowano dotychczasową współpracę na pograniczu. Uhonorowano sportowców, działaczy, trenerów, przedstawicieli instytucji i społeczności z obu stron granicy. Wspólne obchody pozwoliły na pogłębienie dotychczasowych oraz ustalenie dalszych kierunków rozwoju współpracy. Ponadto wizyta studyjna przedstawicieli instytucji i społeczności sportowych z Czech była okazją do wymiany doświadczeń, poznania infrastruktury sportowej Prudnika.

Starosta prudnicki zaprasza wszystkich miłośników lokalnej historii i sportu na spotkanie promocyjne obu publikacji, które odbędzie się 29 grudnia o godz. 18:00 w auli Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Prudniku, przy ul. Gimnazjalnej 2.

— MATERIAŁ PARTNERA —

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here