Ludzie kultury ziemi prudnickiej nagrodzeni

2

Wysypał się worek nagród dla animatorów i twórców kultury ziemi prudnickiej. Z nagrodami dla nich pospieszył marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła.

Nagrodą specjalną wyróżniona została Róża Zgorzelska, regionalistka, strażnik pamięci po tych, których już nie ma wśród nas, pomysłodawczyni, realizatorka i gospodyni muzeum „Farska Stodoła” w Biedrzychowicach. Jest również współautorką i wydawcą książek: „W śląskim domu i zagrodzie”, „Śląski tygiel kulinarny”, „Spojrzenie przez gardinkę. Wielokulturowość Górnego Śląska na przykładzie Ziemi Prudnickiej i Głubczyckiej”.

Róża Zgorzelska (fot. Andrzej Dereń)

Nagrodę marszałka otrzymała prudnicka także poetka Daniela Długosz-Penca, wieloletni pedagog, animator kultury i autorka artykułów w „Tygodniku Prudnickim”. „Przez 50 lat tworzy poezję, animuje środowiska literackie, inspiruje kolejne pokolenia ludzi, którzy w sposób szczególny umiłowali słowo i poezję. Aktywnie uczestniczy w życiu kulturalnym i społecznym miasta, pełniąc różne funkcje społeczne. Jej poezja jest ściśle związana z tożsamością małej ojczyzny. Zarówno ziemia prudnicka, jak i piękno regionu opolskiego znajduje w tej twórczości swoje zaszczytne miejsce” – czytamy w uzasadnieniu nagrody.

Daniela Długosz-Penca (fot. Grzegorz Weigt)

Kolejna nagroda trafiła do Rafała Magosza, muzyka, działacza kultury i jednego z filarów Bialskiej Orkiestry Dętej. W 2019 r. objął stanowisko dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury w Walcach. I znów sięgnijmy do uzasadnienia nagrody: „Orkiestra Reprezentacyjna Euroregionu Pradziad to pomysł pana Rafała na stworzenie międzynarodowej, transgranicznej orkiestry połączonej z Bialskiej Orkiestry Dętej oraz Orkiestry Zakladni umelecka śkola Jesenik z Republiki Czeskiej. Orkiestra OREP działa do dnia dzisiejszego i koncertuje wspólnie w Polsce i Czechach pod batutą polskiego i czeskich dyrygentów.”

Rafał Magosz (fot. Andrzej Dereń)

Wyróżnienie marszałka przyznane zostało prudnickiemu poecie Waldemarowi Jocherowi: „debiutował w prasie literackiej w 1996 r. w miesięczniku „Akant”, następnie publikował w wielu czasopismach. Wydał cztery tomiki wierszy. Laureat wielu konkursów literackich. Waldemar Jocher jest wybitnym intelektualistą zamieszkującym ziemię prudnicką.”

Waldemar Jocher (fot. Grzegorz Weigt)

Wyróżnienie trafiło również do Natalii Rygiel, która jest nie tylko utalentowaną wokalistką, ale również czynnym pracownikiem kultury i społecznym inicjatorem działalności kulturalnej. Na jej koncie są wydarzenia współtworzone z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Lubrzy (tam pracuje), Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Kultury Sportu i Rekreacji w Korfantowie, Muzeum Ziemi Prudnickiej oraz Fundacją Pałącu Rozkochów – Pomiędzy. Jej działalność to również projekty realizowane w instytucjach kultury, dzięki którym te pozyskują środki pozabudżetowe. W 2017 roku wystąpiła w programie telewizyjnym The Voice od Poland, a wraz z zespołem Misscore zakwalifikowała się do najnowszej edycji Mam Talent.

Natalia Rygiel (fot. archiwum prywatne)

Nagrody wręczono 5 grudnia podczas gali w Teatrze im. Jana Kochanowskiego.

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here