Jak bezpiecznie i korzystnie kupić OC w Prudniku?

0

Mogłoby się wydawać, że w świecie ubezpieczeń komunikacyjnych nie ma nic prostszego niż wykupienie obowiązkowego OC. W rzeczywistości trzeba jednak uważać i pamiętać o kilku poradach pozwalających na bezpieczne i korzystne finansowo nabycie polisy od odpowiedzialności cywilnej kierowcy.

Pilnuj terminu wygaśnięcia OC

Każdy kierowca z Prudnika, który chce mieć pewność bezpiecznego użytkowania samochodu, powinien dokładnie pilnować terminu wygaśnięcia obowiązkowej polisy. Ponieważ musi być ona ważna cały rok, nową umowę należy podpisać najpóźniej dzień przed upływem aktualnego OC. Choćby jeden dzień spóźnienia może się bowiem wiązać z ryzykiem nałożenia wysokiej kary na kierowcę, która wynosi nawet kilka tysięcy złotych. Więcej informacji o grzywnach i samym ubezpieczeniu od odpowiedzialności cywilnej można znaleźć na stronie https://kalkulator-oc-ac.auto.pl/ubezpieczenie-oc/.

Nie przedłużaj automatycznie wygasającej polisy

Wykupiona na Twoje nazwisko polisa przedłuża się automatycznie po upływie roku, na warunkach określonych przez towarzystwo. Niestety istnieje duże prawdopodobieństwo, że nie są one najlepsze, tzn. inne firmy w danym momencie mogą mieć dla Ciebie korzystniejsze oferty. Dlatego zanim zdecydujesz się na przedłużenie OC w obecnym towarzystwie, najpierw zyskaj pewność, że przedstawiana oferta rzeczywiście jest najatrakcyjniejsza, czyli po prostu najtańsza. Automatyczne przedłużenie nie następuje natomiast w przypadku samochodów kupionych z drugiej ręki. Przydatny poradnik na temat przerejestrowania auta można znaleźć pod adresem https://kalkulator-oc-ac.auto.pl/kupno-nowego-samochodu-przerejestrowanie-oc/.

Porównuj oferty i wybierz najtańszą

Jak się dowiedzieć, czy wybrana polisa jest najlepsza? Bezpieczne pod względem finansowym kupno OC wymaga spełnienia podstawowego warunku – porównania jak największej liczby ofert, aby na tej podstawie móc zdecydować się na najtańszą. Niezwykle pomocne w tym zakresie są internetowe porównywarki ubezpieczeniowe, a także usługi agentów ubezpieczeniowych, którzy zajmują się sprzedażą polis wielu towarzystw.

Opłać składkę od razu po kupnie i nie rozkładaj na raty

Możliwość rozłożenia składki na raty wydaje się kusząca, jednak z finansowego punktu widzenia jest mało atrakcyjna. Dlaczego? Ponieważ to rozwiązanie wiąże się przeważnie z dodatkowymi kosztami, jakie musi ponieść kupujący tylko z tego powodu, że decyduje się na raty. Różnice są zauważalne i wynoszą od ok. 5% do 15% więcej w porównaniu z podstawowymi stawkami.

Przy zmianie towarzystwa wypowiedz wcześniejszą polisę

Nawet jeśli kupisz OC w innym towarzystwie niż obecne, aktualna polisa ulegnie automatycznemu przedłużeniu. A to znaczy, że w jednym momencie będziesz dysponować dwoma ubezpieczeniami, co wiąże się z podwójnymi kosztami, ale nie daje żadnych praktycznych korzyści. Dlatego po wykupieniu OC w innym towarzystwie konieczne pamiętaj o wypowiedzeniu poprzedniego.

Podawaj prawdziwe dane przy kalkulacji OC

Dotyczy to w szczególności zatajenia informacji dotyczącej użytkowania pojazdu przez inne osoby poza formalnym właścicielem. Często zdarza się też, że osoby kupujące OC nie podają do wiadomości rzeczywistego sposobu korzystania z auta – np. niezgodnie z prawdą mówią, że będzie ono użytkowane w celach prywatnych, podczas gdy w praktyce jest wykorzystywane do prowadzenia działalności gospodarczej. Konsekwencje zatajenia takich informacji mogą być daleko idące, włącznie z koniecznością dopłacenia dodatkowych setek złotych do ceny polisy czy nawet odmową wypłacenia odszkodowania w razie szkody spowodowanej przez innego kierowcę.

— MATERIAŁ PARTNERA —

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here