Harcerskie Światło Pokoju z Betlejem dotarło do redakcji

1

Przedstawicielki Związku Drużyn Ziemi Prudnickiej „Enigma” z komendantką Hufca ZHP w Nysie druhną Wiktorią Rolą przekazały dziś (21 grudnia) redaktorowi naczelnemu Tygodnika Prudnickiego Andrzejowi Dereniowi Światło Pokoju. Ogień przywieziony został z Bukowiny Tatrzańskiej, gdzie nastąpiło jego przekazanie od słowackich skautów. Dziękujemy!

O inicjatywie Betlejemskiego Światła Pokoju, jako akcji światowego skautingu można przeczytać na stronie www organizatorów: Historia zaczyna się w Betlejem, mieście położonym w Autonomii Palestyńskiej, które przez lata było w centrum napięć politycznych, konfliktów zbrojnych oraz ataków terrorystycznych. Właśnie tam ponad dwa tysiące lat temu narodził się Jezus Chrystus.

W Grocie Narodzenia Pańskiego w Betlejem płonie wieczny ogień. To właśnie od niego co roku odpala się jedną malutką świeczkę, której płomień niesiony przez skautów w wielkiej sztafecie przez kraje i kontynenty obiega świat.

Sam moment odpalania Światła w Betlejem jest wyjątkowy. Dla tej idei ludzie potrafią na chwilę się zatrzymać, powstrzymać złość i gniew. W ponad 30-letniej historii Betlejemskiego Światła Pokoju, w zmieniających się warunkach politycznych, nigdy nie zdarzyło się by Światło nie wyruszyło z Betlejem w swoją drogę. To czyni ze Światła znak pokoju, poświadczenie wzajemnego zrozumienia i symbol pojednania między narodami.

Takim darem skauci z całej Europy, a wśród nich harcerki i harcerze ZHP pragną podzielić się ze wszystkimi. Niosąc lampiony ze Światłem do parafii, szkół, szpitali, urzędów i domów, dzielą się radosną nowiną i krzewią największe uniwersalne wartości braterstwa i pokoju.

1 KOMENTARZ

  1. a moze druhna pohcwali sie jakie odznaki sprawnosci zdobyla i kieidy chyba w przedszkolu wszystkim dawali bo teraz trudno bylo by jej i kolezance cokolwiek zdobyc no chyna gotowania

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here