[FOTO/WIDEO] „Czwórka” – 63 lata z imieniem Marii Konopnickiej

0

Dziś (1 grudnia) w Zespole Szkół przy ul. Dąbrowskiego w Prudniku zorganizowano uroczystą akademię z okazji obchodów Roku Marii Konopnickiej (180. rocznica urodzin). Spotkanie zakończyło cykl działań związanych z pamięcią wielkiej, polskiej poetki i pisarki w prudnickiej szkole.

Lokalizacja obchodów nie jest przypadkowa, ponieważ Konopnicka od 1960 r., a więc od samego początku, jest patronką Szkoły Podstawowej nr 4, która wchodzi w skład zespołu. Pisarka zapisała się złotymi zgłoskami w historii polskiej literatury, a jej dzieła do dziś są chętnie czytane i należą do kanonu lektur szkolnych.

– Przez rok na terenie szkoły podejmowane były działania przybliżające sylwetkę patrona szkoły – mówi dyrektor szkoły Janusz Bazydło. Łącznie zrealizowano 50 zadań dotyczących Marii Konopnickiej. Zorganizowano m.in. konkursy recytatorskie, konkurs wiedzy o życiu i twórczości poetki, specjalne lekcje, w tym biblioteczne i we współpracy z Biblioteką Miejską, wspólne czytanie wierszy (również przez dorosłych), wykonywano prace plastyczne, przygotowano wystawę książek poetki oraz prezentację multimedialną w trzech językach, program artystyczny dla dzieci przedszkolnych, gazetki ścienne i klasowe itd.

Podczas uroczystego podsumowania Roku Marii Konopnickiej głos zabrali: wicekurator oświaty Artur Zapała, burmistrz Grzegorz Zawiślak, starosta Radosław Roszkowski, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Edward Mazur, dyrektor Gminnego Zarządu Oświaty i Wychowania Maria Strońska oraz dyrektor ZSP Janusz Bazydło.

– Bardzo na sercu leży mi wasze boisko i jeśli tylko sił starczy, a one na razie są, to niebawem przymierzymy się do tematu i to zrobimy – zapowiedział podczas apelu burmistrz.

Uczniowie przygotowali program artystyczny ze sporą dawką humoru. Był też moment na uroczyste wręczenie stypendiów za wysokie wyniki w nauce oraz osiągnięcia sportowe.

Stypendyści (fot. Andrzej Dereń)

TAK BYŁO

„Czwórkę” uroczyście oddano do użytku 14 listopada 1959 r., a już trzy dni później zabrzmiał pierwszy dzwonek na lekcje. Przez 63 lata placówką oświatową kierowało pięciu dyrektorów: Marcin Balcerek, Ryszard Rowiński, Jan Ebel, Krystyna Wróblewska i Janusz Bazydło. Wicekurator podkreślił fakt, że przez tak długi okres szkoła miała tylko pięciu szefów, co znaczy, że była dobrze zarządzana. Ważnymi momentami w dziejach szkoły były: dobudowa trzeciego skrzydła i termomodernizacja. W budynku mieściło się Publiczne Gimnazjum nr 2 im. Jana Pawła II. Absolwentami szkoły są m.in. jej obecni nauczyciele oraz osoby publiczne, jak choćby starosta Roszkowski, burmistrz Zawiślak, czy autor tego tekstu. Ze szkołą związanych jest wiele wspomnień, radości i smutków, sukcesów i porażek, które też są częścią nauki życia, sporo nabytej wiedzy i uczniowskich przygód.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here