Zapłonęła pierwsza świeca adwentowa

0

Dziś początek adwentu, w chrześcijaństwie okres oczekiwania na narodziny Jezusa Chrystusa, ale przede wszystkim przypomnienie oczekiwania na jego powtórne przyjście.

Przez cztery niedziele adwentu na wieńcu zapalane są kolejno cztery świece, symbolizujące: pokój, wiarę, miłość i nadzieję. W Kościele katolickim odprawiane są roraty. Kiedyś odbywały się wczesnym ranem, ale obecnie odprawiane są również wieczorami. Uczestnicy rorat przychodzą do kościoła z lampionami, których blask rozświetla ciemne wnętrze świątyni.

Dzieciom okres adwentu kojarzy się z kalendarzami ze słodyczami, najczęściej czekoladą. Każdego dnia można otworzyć jedno „okienko”. Zwyczaj kalendarza adwentowego wprowadzili XIX-wieczni niemieccy ewangelicy.

W niektórych miejscowość na Śląsku o adwencie przypominają publiczne dekoracje. Tak jest między innymi w Rozkochowie (gmina Walce) koło Głogówka, gdzie również w tym roku skwery ozdobiły (jeszcze w sobotę) symbole świec adwentowych (na fotografii), o co zadbał sołtys Paweł Król.

W okresie adwentu odbywają się kiermasze i jarmarki, często połączone z rozświetleniem publicznych choinek. Podczas targów sprzedawane są przede wszystkim produkty związane ze zbliżającą się Wigilią i Świętami Bożego Narodzenia, świąteczne dekoracje, prezenty, czy żywność. Targom towarzyszą stragany z rozgrzewającym poczęstunkiem, w tym grzanym winem.

(fot. Andrzej Dereń)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here