Zadanie dla co dziesiątego przedsiębiorcy na Opolszczyźnie

0
(fot. ZUS)

Nowy Rok niesie dla przedsiębiorców nowy obowiązek. Od 1 stycznia wszyscy płatnicy składek w ZUS będą musieli mieć aktywny profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS.

Obecnie na Opolszczyźnie składki w ZUS z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej opłaca niemal 59,2 tys. przedsiębiorców. Zdecydowana większość z nich posiada już konto na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Jednak w październiku jeszcze około 5,5 tys. płatników w regionie nie korzystało z tego nowoczesnego narzędzia. To szczególnie ci płatnicy składek powinni pamiętać o ustawowym wymogu posiadania do końca tego roku aktywnego profilu na PUE ZUS.

– Przedsiębiorca, pracodawca czy osoba prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą jako osoba fizyczna może założyć profil na PUE osobiście w jakiejkolwiek placówce ZUS albo przez Internet korzystając na przykład ze swojego profilu zaufanego. Może też do tej czynności upoważnić inną osobę przez udzielenie pełnomocnictwa, na przykład księgowej lub pracownikowi biura rachunkowego – wyjaśnia Elżbieta Kaczorowska-Rams, zastępca dyrektora do spraw dochodów w opolskim oddziale ZUS.

Do tej pory obowiązek posiadania profilu na PUE ZUS mieli płatnicy rozliczający składki za więcej niż 5 osób. Po zmianach obowiązek ten dotyczy wszystkich przedsiębiorców – także właścicieli małych firm, czyli zatrudniających do 5 pracowników oraz tych, którzy płacą składki tylko za siebie. Do końca grudnia wszyscy płatnicy składek (osoby fizyczne, osoby prawne, jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej) powinni mieć konto na PUE ZUS.

Założenie profilu na PUE trwa kilka minut. Wystarczy wejść na stronę zus.pl i kliknąć przycisk [Zarejestruj w PUE]. Następnie wybrać sposób rejestracji i potwierdzić swoją tożsamość. Można to zrobić m.in. przez profil zaufany, bankowość elektroniczną, w trakcie e-wizyty czy osobiście w ZUS.

Płatnicy, którzy chcą zapoznać się z funkcjonalnością PUE ZUS, mogą skorzystać
z bezpłatnych szkoleń online organizowanych przez Zakład. W województwie opolskim najbliższe zaplanowane jest na 29 listopada. Informacje o szkoleniach dostępne są na stronie internetowej www.zus.pl, w zakładce Szkolenia i Wydarzenia.

PUE ZUS umożliwia załatwienie większości spraw w ZUS bez wychodzenia z domu.
Po potwierdzeniu swojej tożsamości – przez Internet – można uzyskać informacje o swoich ubezpieczeniach, świadczeniach, zwolnieniach lekarskich i składkach oraz wysłać wnioski
i dokumenty ubezpieczeniowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here