Z pasją blisko i daleko

0
(fot. Grzegorz Weigt)

Pod takim tytułem, w środę 23 listopada w Centrum Tradycji Tkackich w Prudniku odbyło się kolejne spotkanie w ramach cyklu: „Muzealne pogadanki z…”. Gościem Muzeum Ziemi Prudnickiej był misjonarz ks. Gerard Tyralla. Ksiądz Gerard Tyralla Langer jest kapłanem diecezjalnym, urodzonym i wyświęconym w 1991 w Polsce, pochodzi z Ligoty Bialskiej. Od 1993 roku pracuje w Peruwiańskiej Amazonii jako misjonarz Fidei Donum.

Spotkanie „Z pasją blisko i daleko” z ks. Gerardem Tyrallą prowadziła kierownik Centrum Tradycji Tkackich Ewa Giemza. Ksiądz Tyralla powrócił niedawno z pracy misyjnej w Peru, gdzie spędził 28 lat. Podczas spotkania w Prudniku ks. Tyralla opowiadał o tej pracy misyjnej w Ameryce Południowej. I to jest to tytułowe daleko. Jak się okazało, misjonarz jest bardzo dobrym „gawędziarzem” i z pasją opowiadał o tym dalekim kraju, zaprezentował również krótki film o swojej działalności misyjnej.

W myśl hasła spotkania „Z pasją blisko i daleko” rozmawiano jednak nie tylko o tym, co daleko, czyli pobycie w Peru, ale i o tym, co bliskie. Ks. Tyralla jest bowiem także pasjonatem lokalnych dziejów i autorem wydanej w tym roku, liczącej niemal 1000 stron książki „Sekrety parafii Ligota Bialska na Górnym Śląsku”. Publikacja dotyczy nie tylko ligockiej parafii, ale też okolicznych miejscowości, Białej, Prudnika, Głogówka, a miejscami całego Śląska. To ogromna praca, szczegółowa, w książce jest kilka tysięcy przypisów, imponujący spis literatury, pomagające w lekturze indeksy i sporo ilustracji. A to „tylko” tom pierwszy. Na wiosnę planowany jest druk tomu drugiego. Spotkanie związane z promocją tej książki odbyło się już wcześniej, 28 kwietnia w bialskim Gminnym Ośrodku Kultury w ramach Bialskiej Akademii Wiedzy i Umiejętności.

Pozycję można było nabyć podczas spotkania, dostępna jest także w Muzeum Ziemi Prudnickiej, koszt 65 złotych. Zebrane środki przeznaczone zostaną na pomoc dla misjonarzy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here