Rajd Niepodległości z Polski do Czech

5

Już po raz siódmy turyści uczczą rocznicę utworzenia państwa polskiego po I wojnie światowej, uczestnicząc w Rajdzie Niepodległości z polskich Głuchołaz do czeskiego Jesenika.

To właśnie ta międzynarodowa trasa stanowi o wyjątkowości tego wydarzenia. Turyści wyruszają sprzed Pomnika Weteranów Walk o Niepodległość w Głuchołazach do Pomnika Polskiego w jesenickim uzdrowisku. Ten ostatni ufundowali w 1894 r. polscy kuracjusze przebywający w jesenickim zdroju. W 1900 r. na szczycie cokołu postawiono odlew polskiego orła, a uroczyste odsłonięcie obelisku odbyło się rok później. Pomnik był nie tylko dowodem patriotyzmu Polaków, ale i pośrednio liberalnej polityki państwa austro-węgierskiego, gdzie wówczas znajdował się Jesenik.

Zapisy na rajd odbywają się wyłącznie drogą mailową: tpglucholaz@wp.pl do 9 listopada. Start 11 listopada o godz. 8:00 przy wspomnianym pomniku w Głuchołazach.

>> ULOTKA Z MAPĄ TRASY DO POBRANIA TUTAJ <<

Organizatorami II Jesiennego Rajdu Pieszego z Interregiem / VII Turystycznego rajdu Niepodległości są: Samorząd Województwa Opolskiego, Gmina Głuchołazy oraz Towarzystwo Przyjaciół Głuchołaz.

5 KOMENTARZE

  1. Czy w Prudniku nic nie może być normalne ? Nawet rajd. Po tytule myślę fajnie. Będzie rajd samochodowy. Się zastanawiam czy szykować furę i sam startować czy brać wuwuzelę i kibicować na jakimś OSie. A tu uppppssss emocje upadły. Rajd pieszy. Też mi wielka atrakcja.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here