Proszą o zgłaszanie padłych, dzikich ptaków

4

Prudnickie służby weterynaryjne proszą o zgłaszanie znalezionych trucheł dzikich ptaków.

Dzikie ptaki są kluczowym rezerwuarem i wektorem grypy ptaków (AI), przenosząc wirusa na znaczne odległości i stwarzają niespodziewane zagrożenie w hodowli drobiu i ptactwa użytkowego utrzymywanego w warunkach fermowych – informuje Powiatowy Lekarz Weterynarii w Prudniku Marek Wisła. – Wczesne wykrycie wirusa jest najlepszą formą prewencji i zapobiegania choroby, każdy przypadek znalezienia truchła dzikiego ptaka powinien być zgłoszony i zbadany przez Inspekcję Weterynaryjną. Stąd proszę o przekazywanie informacji o padłych, dzikich ptakach, znalezionych podczas spacerów po lesie, parkach lub najbliższej okolicy.

Na obszarze Polski zakazuje się: wnoszenia i wwożenia na teren gospodarstwa, w którym jest utrzymywany drób, zwłok dzikich ptaków lub tusz ptaków łownych; pojenia drobiu oraz ptaków utrzymywanych przez człowieka wodą ze zbiorników, do których dostęp mają dzikie ptaki.

W przypadku podejrzenia choroby AI bądź znalezienia truchła ptaków proszę o kontakt telefoniczny z Powiatowym Inspektoratem Weterynarii w Prudniku (tel. 77 4362242)  lub telefonami alarmowymi – 691 226 653, 530 330 669.

4 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here