Nieutracone bogactwo kulturowe polsko-czeskiego pogranicza

0
(fot. Grzegorz Weigt)

9 listopada w Centrum Tradycji Tkackich w Prudniku miała miejsce prelekcja Mariana Čepa z Muzeum w Zlatych Horach nt. „Rzeźbiarz Paul Stadler (1875 – 1955)”. Spotkanie w Muzeum Ziemi Prudnickiej odbyło się w ramach realizowanego wspólnie ze Zlatymi Horami polsko-czeskiego projektu „Nieutracone bogactwo kulturowe polsko-czeskiego pogranicza”  i związanych z tym wydarzeń pn. „Dni dziedzictwa polsko-czeskiego pogranicza w Prudniku”. W związku z realizacją projektu 6 listopada miało miejsce uroczyste odsłonięcie miniatur z brązu trzech nieistniejących już budowli: kościoła ewangelickiego, kościoła kapucynów i synagogi. To spotkanie odbyło się (tam też znajdują się miniatury) na skwerze przy hali sportowej obok I Liceum Ogólnokształcącego w Prudniku, nieco dalej przy kamienicy – budynku dawnej „pastorówki” oraz na placu obok Banku Spółdzielczego. Wykonawcą miniatur w postaci odlewów z brązu zamocowanych do kamiennych postumentów jest Piotr Makała – artysta z wrocławskiej Wytwórni Rzeźby.

Tymczasem, w środę 9 listopada mogliśmy uczestniczyć w kolejnym wydarzeniu zorganizowanym jako „Dni dziedzictwa polsko-czeskiego pogranicza w Prudniku”. Partnerzy z Czech w ramach projektu zajęli się badaniem zlatohorskiego rzeźbiarza Paula Stadlera. To zapomniana postać, a jak się okazuje twórca niezwykły, który pozostawił po sobie w regionie kilka pięknych rzeźb. Nie wszystkie się zachował i znane są tylko z fotografii. Szczególnie istotnym elementem realizacji projektu w Zlatych Horach jest poddanie renowacji zabytkowej rzeźby autorstwa Paula Stadlera. Przedstawiający chłopca posąg z I połowy XX w., z beżowego piaskowca, po pracach konserwatorskich będzie prezentowany w Muzeum Miejskim w Zlatych Horach. Figura była pierwotnie ustawiona w atrium miejscowego sanatorium. We wtorek 15 listopada (godz. 17.00) w Muzeum Miejskim w Zlatych Horach odbędzie się uroczyste odsłonięcie odnowionej rzeźby. Prudnickie muzeum organizuje wyjazd na to wydarzenie.

Podczas spotkania w Centrum Tradycji Tkackich w Prudniku Marian Čep, kierownik muzeum w Zlatych Horach przedstawił prelekcję dzięki której mogliśmy dowiedzieć się więcej o postaci i twórczości Paula Stadlera. Rzeźbiarz żył niemal 80 lat, ostatnie 10 już w po wojnie w Niemczech, jako Niemiec musiał opuścić po 1945 roku teren Czechosłowacji. W muzeum w Jeseníku zachował się dwie rzeźby Paula Stadlera: postać zmarłego syna artysty przeniesiona z jeseníckiego cmentarza (rzeźba z 1941 roku) oraz płyta pamiątkowa ufundowana w rocznicę pobytu w Jeseníku cesarza Franciszka Józefa I (dzieło z 1908 roku). Na cmentarzu w Jeseníku pozostały jeszcze dwa dzieła Stadlera. Nagrobki wykonane przez Paula Stadlera znajdują się też w: Opawie, dla burmistrza dra Emila Rochowanskiego, w Mikulowicach, dla rodziny miejscowych kamieniarzy, w Zlatych Horach nagrobek Hermanna Haika. Wśród dokonań rzeźbiarza znajduje się pomnik wybitnego niemieckiego poety Johanna Wolfganga von Goethe (postawiony w stulecie śmierci poety w 1932 roku), znajdujący się w parku sanatorium Priessnitza w Jeseníku. Stadler był też autorem niezachowanej rzeźby Franza Schuberta w Krnowie. W latach 20. I 30. XX wieku artysta wykonał sześć, w większości niezachowanych rzeźb – pomników upamiętniających niemieckich żołnierzy poległych w czasie pierwszej wojny światowej.

Spotkanie prowadził z dyrektor Muzeum Ziemi Prudnickiej Marcin Husak. Wśród gości obecnych w prudnickim muzeum byli m.in.: Libor Šťastný z Wydziału kultury i sportu Urzędu Miejskiego w Zlatych Horach, radna Rady Miejskiej w Prudniku Urszula Rzepiela.

Podsumowaniem polsko-czeskiego przedsięwzięcia będzie promocja publikacji „Prudnik: jedno miasto – trzy wyznania” połączona z otwartą prelekcją Marcina Husaka, Janusza Stolarczyka i Sebastiana Mikulca z Muzeum Ziemi Prudnickiej. Spotkanie odbędzie się we wtorek 20 grudnia (godz. 18.00) w Centrum Tradycji Tkackich.

Relacja ze spotkania w najbliższym numerze „Tygodnika Prudnickiego”, 16 listopada.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here